Буџетот во дефицит: Од денеска сите должиме по 100 eBpа повеќе

Поврзано

Нова одлука на Владата: 1.500 денари ќе смее да потроши министер за работен ручек

Заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, денеска од...

Битиќи: Поскапувањето ма маслото за јадење е оправдано

Единствениот механизам на државата за контрола на цените на производите во моментот е испекцијата која може да утврди дали...

РКЕ дoнece oдлyкa: Oвa ce нoвитe цeни нa гopивaтa oд пoлнoќ

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за новите цени на нафтените деривати кои ќе стапат на сила од полноќ. Малопродажните...
- Advertisement -

Македонија се задолжува за нови 700 милиони евра. Министерството за финансии ја издаде осмата еврообврзница. За неа ќе платиме камата од 1.625% . Најголем дел од овие средства, 500 милиони евра ќе ги искористиме за да раздолжиме стара еврообврзница од 2014 година, а 200 милиони евра е ново задолжување што практично значи дека од денеска секој граѓанин на Македонија се задолжува за дополнителни 100 евра. Овие пари владата ќе ги користи за да го покрие буџетскиот дефицит.

Latest News

Џафери ја злoyпотрeби функцијата претседател на Собранието

– Пратеникот Елми Азири од Алијанса за Албанците денеска на прес-конференција изјави дека смета оти ова што се случило...

More Articles Like This