September 18, 2021, 8:36 am

Бajдeн yтpe ќe дaдe нapeдбa: Зaдoлжитeлнa вakцинaциja зa cитe вpaбoтeни вo фeдepaлнитe opгaни

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Претседателот на САД Џо Бајден се очекува во четврток да нареди задолжителна вакцинација за сите вработени во федералната влада. Ова денеска го објави Вашингтон пост.

Покрај ова, претседателот може да даде наредба за потврда за вакцинација при влез во државните објекти и за патувања меѓу државите.

– Широко наметнатите мерки за вакцинација би ги притиснале властите и приватниот сектор да воведат пасоши за вакцинација, по примерот на многу држави во Европа, пишува весникот.

Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) синоќа препорачаа повторно носење маски во затворени простории во државите каде коронавирусот од новиот поотпорен Делта сој се шири поради малиот број целосно вакцинирани.

Најниска стапка на вакцинација во САД има во Алабама, каде само 34.1 отсто од возрасните се целосно вакцинирани, потоа во Мисисипи (34.2 отсто целосно вакцинирани), Вајоминг (36.4 отсто), Арканзас (36 отсто). Во уште неколку држави од Југот и средниот Запад како Луизиана, Џорџија или Ајдахо, стапката на вакцинација е пониска од 40 отсто.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Latest News

Кој е најбезбедниот град во светот?

Копенхаген е најбезбедниот град во светот, според индексот објавен од Economist Intelligence Unit во Лондон, во кој се рангирани...

More Articles Like This