October 19, 2021, 3:09 pm

Бeз кoмeнтap…: Зa 30 дeнa пpoдoлжeн пpитвopoт зa yaпceнитe пo пpoтecтoт вo Тетово

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Тетовскиот основен суд го прифати барањето на Основното обвинителство и донесе одлука за 30 дена да биде продолжен притворот на петтемина уапсени лица кои се судрија со полицијатга за време на протестите минатиот петок во Тетово, кои беа организирани поради смртта на 14 лица во пожарот во модуларната болница.

Информацијата ја потврди Бесник Асани, адвокат на организаторот на протестот Блерим Ахмети, пренесе МКД.МК.

Првично, судот им определи мерка притвор во траење од осум дена на Блерим Ахмеди, Насер Бехлули, Ветон Алити, Арјан Шерифи и Џeмал Садики, што значи дека тие остануваат во притвор.

Latest News

(Видео) Пецаков: Дa зacтaнeмe цвpcтo зa пoбeда вo втop кpyг, a пoтoa пpoeкти, paбoтa и пoбeди

Тивкото мнозинство одбра и неговиот избор громогласно одекна, истакна кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за Општина Охрид, Кирил Пецаков. -Власта во Охрид...

More Articles Like This