Бeз кoмeнтap..: Hecпocoбнocтa нa Царовска да o6eзбeди eфикacнa плaтфopмa зa yчeњe ja плaќaaт cтyдeнтитe co пoништyвaњe нa иcпити

Поврзано

Заев во понеделник во Брисел, се очекува да се разговара за одвојување на процесите за Македонија и Албанија

Премиерот Зоран Заев во понеделник ќе отпатува за Брисел каде треба да остави средба со претседателката на Европската комисија,...

Објавена глобална мапа со pизик за 3emjотреси: Пола Македонија во „црBeHа зона“ – што значи тоа?

Секој трет жител во Светот бил некогаш изложен на земјотрес, а бројката се зголемила двојно во последните 40 години....

Драги Рашковски ќе го „јаде“ и за уште едно дело – Русковска најави нова истрага за уште еден софтвер

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција ќе бара продолжување на притворот на Драги Рашковски, а можно е...
- Advertisement -

И понатаму продолжуваат проблемите во образованието поврзани со онлајн платформата за следење настава. До нашата редакција пристигна информација дека на некои државни факултети ширум државата поради проблеми со платформата се поништени испити кои ги полагале студентите.

-Пред само неколку недели имавме испитна сесија. При полагање на еден од испитите имаше некои проблеми со платформата. За само неколку дена од полагањето добивме информација дека полагањето на испитот ќе биде поништен за сите студентити кои полагавме, ни раскажа студент од економскиот факултет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.

За оваа проблематика ни посочија и студентите од други неколку факултети кои поради проблеми со платформата имале проблеми околу полагањето на испитите.

Додека студентите и понатаму мака мачат со учењето и полагањето на испитете преку онлајн платформата, министерката за образование и наука, Мила Царовска посочува дека образованието се унапредува и дека со платформата се гради чекор плус во образованието.

-Се што правиме сега го унапредуваме образованието. Не е ова само состојба која што сакаме да ја надминеме, па по секоја цена правиме платформа. Оваа платформа ја градиме сега,но градиме чекор плус во нашиот образовен систем. Верувам дека во наредните неколку месеци сите ќе сакаат да работат на неа, посебно децата, затоа што ќе биде едноставна, ќе имаат распоред, ќе можат да имаат двонасочна комуникација со наставникот, ќе имаат линкови, презентации и сето тоа полека ќе се усовршува и полека ќе се доградува, посочи министерката Царовска пред само неколку месеци.

Од сето ова може да се заклучи дека владата и министерката за образование и наука, Мила Царовска не водат грижа за образовниот систем и тоа на крај го плаќаат учениците.

Latest News

Од турски агол: Америка сака да ја врати Русија во 90-тите

Американската желба е Русија да се врати во времето кога била затворена земја како што тоа било случај во...

More Articles Like This