January 24, 2021, 9:10 am

Бeз пeчeњe: Тopтa co тpи видa чoкoлaдo

Поврзано

Чoкoлaдeн кoлaч за 5 минути со cocтojки кoи ceкoгaш ги имaмe вo фpижидep

Направете чоколаден колач со состојки кои сите ги имаме во фрижидер. СОСТОЈКИ: 4 лажици брашно, 4 лажици шеќер, 2 лажици какао,...

Стap дecepт кoj ce тoпи вo ycтa – Едноставен кoлaч со opeви и џeм

Направете жарбо пита – едноставен колач кој се топи во уста. СОСТОЈКИ: 400 гр брашно, 1 маргарин, 2 лажици шеќер, 1дл...

(Видео) Совршен чoкoлaдeн биcквит

Едноставен рецепт за неодолив десерт. СОСТОЈКИ: 180 гр путер, 200 гр темно чоколадо за готвење, 4 белки, 50 гр шеќер (за...
- Advertisement -

За сите зависници од чоколадо имаме еден рецепт кој ќе ве натера да истрчате во кујна и да го пробате веднаш.

СОСТОЈКИ:

600ml слатка павлака, 150g темно чоколадо, 200g бело чоколадо, 200g млечна чоколадо, 1 шолја дробени бисквити, 3 лажички путер.

ПОДГОТОВКА:

Растопете го темното чоколадо и во неа додадете 200ml слатка павлака. Оставете ја фрижидер околу 1 час за да се зацврсти смесата.

Во друга тава растопете го белото чоколадо со 200ml слатка павлака и неа ставете ја фрижидер.

Постапката повторете ја и со млечното чоколадо.

Во меѓувреме додека чекате да се зацврстат чоколадите, во тава припремете ја подлогата за тортата. Измешајте ги путерот и бисквитите и убаво пополнете ја целата површина на тавата. Откако ќе завршите со приготвувањето на подлогата, наредете го секој фил посебно.

По желба можете да додадете и шлаг и чоколадни трошки или некое овошје.

Latest News

Меркел се зakани: Ако ЕУ не cака, Германија ќе го направи тоа

Во борбата против ширењето на нов вид на вирусот корона, германската канцеларка Ангела Меркел бара повторно воведување на граничните...

More Articles Like This