ВАКВО ВРЕМЕ ЕДНАШ НА 35 ГОДИНИ: Кралскиот институт за метеорологија од Холандија со анализа за времето во регионов!

Поврзано

Eве до кога ќе вpнe дожд без прecтaн, УХМР пpeдупрeдувa и за појава на гpaд

Времето утре ќе биде претежно облачно, посвежо и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе...

Cилнитe вpнeжи може да ги излeaт помалите реки и да направат пoплaви ширум Македонија

И покрај најавените поројни врнежи во наредните денови, нема опасност од излевање на поголемите реки во земјата, но можно...

До крајот на неделава нecтабилно со лokaлни пopojни врнежи

Времето денеска ќе биде претежно облачно, посвежо и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе...
- Advertisement -

Брутална зима ја зафти југоисточна Европа, со екстремно ниски температури и снег во Италија, на Балканот и Турција. Ова беше причина за голем број на сообраќајни незгоди, затворање на училишта, откажани летови и потешкотии за бездомните и бегалците. Реката Дунав и Босфорот беа затворени за бродскиот сообраќај
Screen_Shot_2017-01-13_at_11.19.57

Кралскиот Метеоролошки институт од Холандија, кој е дел од Регионалниот климатски центар, спроведе брза анализа во силниот и краток ладен период кој го зафати регионот од 7 до 11 јануари годинава.

Воздушен систем со висок притисок кој полека се движеше источно над Европа беше начинот преку кој ладниот Сибирски воздух ја „нападна“ југоисточна Европа, во нејзиниот источен дел. Црна Гора, Србија, Република Македонија и Бугарија беа многу поладни од нормално, со температури кои го одминуваа -15 степен цели пет дена. Околните земји – Италија, Грција, Турција и Романија беа 5 до 10 степени поладни од нормалата во ова време од годината. Ниските температури кои се развиваа над Медитеранот донесоа и голема количина на снег во многу места.

Овој вид на метеоролошки феномен не е непознат за регионот, и се случува еднаш на секои 35 години, според анализата на Кралскиот институт во Холандија.

Ова значи дека секоја година постои 3% шанса дека ваков студен бран секоја година. Температурите на овие ледени бранови се зголемила од 1950 година. Ова зголемување не е статистички релевантно поради варијабилоста на времето, но климатските модели покажуваат еднакво ниво на зголемување во температурата. Без климатската промена, ладново време би било неколку степени пониско, се вели во анализата на Кралскиот институт.

Latest News

(Видео) Вojckата ја презема власта во Либан по kaтастрофалната еkcплозија која однесе 113 животи

Либанската влада прогласи двонеделна вонредна состојба, давајќи и на војската целосен авторитет по експлозијата, што сериозно го оштети главниот...

Фејсбук со нова услуга станува конкурент на Тик Ток

Фејсбук објави дека започнала услуга на кратки видеа на платформата на Инстаграм, што може да биде директен конкурент на популарната кинеска апликација „Тик ток“. Услугата...

(Видео) Силна еkcплозија во Северна Кореја, зaгинaле 15 лица

Видеозапис снимен од Кина покажува ekсплозија во Северна Кореја, објавија бројни медиуми денеска, додека еден од јужнокорејските медиуми објави дека имало истекување на природен...

На секои 15 секунди умиpa по едно лице од кopонавирус

Бројот на cмртни случаи од ковид-19 во светот денес надмина 700.000, според Ројтерс, а САД, Бразил, Индија и Мексико имаат најмногу cмртни случаи од...

Со над 1000 зaболени дневно, Турција воведува нови мерки против коpонавирусот

Турското Министерство за внатрешни работи денеска објави нови мерки за сузбивање на ширењето на ковид- 19, затоа што дневниот број на ново заразени со...

More Articles Like This