Вархеји: Постои шанса да се раздвои пакетот на Македонија и Албанија во нивниот евроинтегративен пат

Поврзано

Македонскиот oфицep нeмa jyжнoaфpикaнcки coj нa виpycoт, cтaнyвa збop зa нигepcки coj

Македонскиот офицер кој беше донесен од Африка не е заразен со јужноафриканскиот сој на корона вирусот, туку кај него...

Џафери: Paмaзaн Бajpaм нeкa дoнece пoлни cpца и yм co yбaви и пoзитивни миcли

Овој празник кој е посветен на милоста, љубовта и меѓусебното простување, нека донесе полни срца и ум со убави...

Пoлициcки чac oд пoлнoќ дo 4 чacoт нayтpo, дeл oд koвид-цeнтpитe зaтвopeни

Од вечер на полноќ стартува скратениот полициски час кој ќе трае до 4 часот наутро. Со одлука на Владата...
- Advertisement -

Постои шанса да се раздвои пакетот на Македонија и Албанија во нивниот евроинтегративен пат. Ако не се изнајде решение меѓу Скопје и Софија за историски прашања, еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, потврди дека е можно да се разгледа опцијата за поделба на пакетот Скопје-Тирана.

Овој процес се заснова на заслуги. Ако ги погледнеме постигнувањата на Албанија, ќе видиме дека се исполнети сите услови. Така што, ако нема договор во врска со Македонија, можеби ќе дојде моментот кога ние би требало да ја земеме предвид и таа опција, истакна Оливер Вархеји.

Вархеји се надева дека нема да дојде до тоа, но вели дека за ова прашање разговарал и со премиерот Зоран Заев и се договориле дека треба да се направи напредок од двете страни.

Тешко е да не зборуваш за драма по едно вето. Ветото само по себе е драма. Она на кое работиме сега е враќање во нормала, односно постигнување договор. Договор, со цел да ја одржиме првата меѓувладина средба со двете земји, вели Оливер Вархеји.

Latest News

Пoплaднe пopoeн дoжд и гpмeжи, вeтep oд нaд 60км/ч

Локален пороен дожд, грмежи и повремено силен ветер се очекува попладне особено во западните делови на државата. На повеќе...

More Articles Like This