Ватсап повеќе нема да може да се инсталира на дел од Ајфон уредите

Поврзано

Уште една пpecyда пpoтив Гугл поради лaжнo информирање на корисниците за прибирање на податоци

Австралискиот сојузен суд утврди дека „Гугл“ ги довел во заблуда корисниците со информациите за употреба на личните податоци собрани...

Aндpoид пpoблeми: He ви paбoтaт aпликaциитe нa мoбилниoт? – oвa e peшeниeтo

Многу корисници на Андроид телефоните вчера и денеска забележаа дека дел од нивните апликации не работат. Гмеил, Вибер, Амазон, Ватс...

Јапонскиот гигант Тојота го пpekина производството во Чешка

Јапонскиот производител на автомобили „Тојота“ на 14 дена ќе го прекине производството во фабриката во близина на чешкиот град...
- Advertisement -

Ако користите Aјфон уред, внимавајте. Апликацијата Ватсап веќе подолго време не е во најдобра позиција, поради некои наметнати правила, кои ги принудија корисниците да се свртат кон конкурентни компании, како што е Телеграм.

Најновата вест поврзана со Ватсап , чија матична компанија е Фејсбук, е дека популарната апликација за разговор повеќе нема да работи на одредени мобилни телефони – на пример, ако имате инсталирано iOS 9 или некоја друга верзија надолу на вашиот Ајфон.

Компанијата подржуваше постари верзии на популарни оперативни системи веќе некое време, но на тоа сега му дојде крајот, пишува на страницата makeuseof.com. Ватсап официјално ја објави оваа вест, што значи дека постарите уреди со Ајфон нема да можат да ја користат оваа апликација.

Добрата вест е дека голем број на Ајфон телефони кои работат со iOS 9 поддржуваат и нови верзии на системот. Двата „загрозени“ уреди во овој случај се Ајфон 4 и Ајфон 5, бидејќи iOS 10 не може да се надгради на нив.

Ако имате нов Ајфон и не сте сигурни која верзија на iOS ја користи, можете да го проверите преку следниве опции: Поставки> Општо> За. Исто така, имајте на ум дека не мора да имате iOS 10. Под верзија на софтвер, можете да ја видите вашата верзија на оперативниот систем.

Ако се прашувате како да го надградите iOS, еве го одговорот. Одете во Поставки> Општо> Ажурирање на софтвер и дозволете му на уредот да бара и инсталира потенцијални ажурирања.

Latest News

Народот yдpи по Стојчевска: Ти пишува „седи дома“ на фејсбук, ама изгледа тоа не важи за тебе

Социјалните мрежи попладнево буквално вријат по скандалот кој го предизвика пратеничката Бисера Костадиновска Стојчевска од СДСМ која позитивна на...

More Articles Like This