„Вашингтон пост“: ЕУ ја излажа Македонија, нема датум за преговори

Поврзано

ЗАПОЧНУВА УПИСОТ НА ПРВАЧИЊАТА: Од 2 јуни ќе започне уписот на деца во прво одделение

Уписот на првачиња ќе започне на 1 јуни во сите основни училишта во земјава. Поради ситуацијата со вируЦот корона,...

ВАЖНО: Годинава упис на факултетите само со диплома за завршено средно образование

На високообразовните установи, покрај веќе утврдените услови, ќе можат да се запишат и учениците од завршните години од учебната...

ОНЛАЈН НАСТАВА И ОД СЕПТЕМВРИ: Адеми изјави дека наставата за далечинско учење е возможно да продолжи и од септември

Mинистерот за образование, Арбер Адеми вели дека наставата за далечинско учење е возможно да продолжи и од септември, доколку...

Европската Унија ја излажа Македонија, предупредува „Вашингтон пост“. Во коментар на босанскиот активист Јасмин Мујановиќ се најавува дека ветувањата за датум за преговори за членство во ЕУ доколку Македонија го смени името се покажале како лажни, а главната причина за тоа е одбивањето на Унијата да прифати нови членки во кои има голем број муслимани.

Европските дипломати ги наведоа Македонците да веруваат дека, ако го голтнат ова горчливо апче – ако го сменат името на својата држава – ќе добијат забрзан прием во ЕУ и НАТО. Приемот во НАТО изгледа дека ќе се случи, но идејата за членство во ЕУ – која е всушност големата награда што ја очекуваат повеќето обични луѓе во целиот регион – станува се помалку и помалку веројатна. Просто кажано, ЕУ лажеше, и поради тоа владите и народите во регионот се гневни, пишува Мујановиќ во својот коментар објавен во Вашингтон пост под насловот „Како Европската Унија го предаде Западниот Балкан“.

Левичарскиот активист Мујановиќ беше еден од организаторите на босанската „обоена револуција“ во 2014 година, а подоцна и гласен поддржувач на „шарената револуција“ во Македонија, вклучително и како соработник на организацијата Фридом Хаус. Според него, причината поради која ЕУ нема намера да прими балкански земји како нови членки е бројната муслиманска заедница во регионот.

Старата гарда во Западна Европа вели дека е загрижена од назадувањето во демократијата на (југо)истокот на континентот. Но, таа е пред се загрижена од подемот на десничарските движења во нивните сопствени држави. Овие движења посочуваат на Балканот како на туѓо тело, поради големото домородно муслиманско население во овој регион, и бараат тој да се држи подалеку од Европа, оценува Мујановиќ.

 

Актуелно

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

Повеќе вести