ВЕДНАШ ОТСТРАНЕТЕ ГИ ОД ДОМОТ: Работи за кои не сте знаеле дека имаат рок на траење!

Поврзано

(Видео) НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: Група астрономи открија диск галаксија стара 12,5 милијарди години

Група астрономи открија голема диск-галаксија, создадена пред 12,5 милијарди години. Имајќи предвид дека станува збор за најоддалечената галаксија од таков...

(Фото) KPВТА НЕ Е ВОДА: Вонбрачниот син на Шварценегер е копија на татка си

Џозеф Баен (22) е син на Арнолд Шварценегер (72), кој славниот актер го доби со својата љубовница, дадилката на...

ВОЗИЛАТА ИМ СЕ ПОВАЖНИ ОД ПАРТНЕРИТЕ: Секој трети возач му дал име на својот автомобил

Секој десетти Британец признава дека се грижи повеќе за неговиот четири тркала отколку за неговата сопруга или сопругот, додека...

Секако дека го проверуваме рокот на траење на прехранбените намирници или производи за убавина. Меѓутоа, многу помало внимание им посветуваме на секојдневните работи, односно на оние кои многу често ги користиме. Ќе се изненадите што сѐ се вбројува во нив.

Во спална соба:

Перница

Освен што по некое време во перниците се собираат безброј бактерии, тие го губат и оригиналниот облик и предизвикуваат болка во вратот. Стручњаците препорачуваат да ги замените старите перници со нови – на секои две до три години.

Влечки

Влечките се совршена база за габичните инфекции. Поради тоа треба да ги перете колку што е можно почесто, а на секои шест месеци да купувате нови.

Во тоалетот:

Пешкири

На влажните пешкири се собираат бактерии. Дури ни со редовното перење не може да се ослободите од нив. Поради тоа се препорачува да купувате нови пешкири на секои 3 години.

Четки за заби

Четките за заби не треба да ги менувате само кога ќе се истрошат влакната, туку и откако ќе имате настинка или грип. Општо важи правилото: секои три месеци купете нова четка за заби.

Четка за коса

Четката за коса треба да ја чистите најмалку еднаш неделно. По една година користење време е за нова. Ако четката има природни влакна, тогаш треба да ја менувате на секои седум до десет месеци.

Парфеми и тоалетна вода

Парфемите и тоалетната вода кои содржат етерични масла, можат да траат и до три години ако ги чувате затворени. Ако се отворени, траат до две години. Тоалетната вода, ако е веќе отворена, може да ја користите до две години, а ако е затворена, може да стои и до четири години.

Во плакарот:

Градник

Кога градникот ќе го изгуби својот облик или еластичност, односно не е повеќе удобен, треба да се збогувате од него. Тоа е обично од година до две.

Патики за трчање

По 700 до 800 истрчани или изодени километри во патиките, тие ја завршиле својата намена. Кај повеќето модели веќе е излижан ѓонот, не се веќе цврсти и поголема е можноста за повреди.

Актуелно

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

СКОПЈЕ ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: 16 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

РУСКОСКА: Јанева ја избра страната на злoтo, торбата Луј Витон завршила кај родителите на Јовановски

Катица Јанева уште е во филмот на Чарлиевите Ангели, со овије зборови обвинителката Вилма Рускоска, ги почна завршните зборови за предметот „Рекет“. Според неа, Јанева...

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата земја, наведувајќи неколку држави во...

Повеќе вести