ВЕЛИКА БРИТАНИЈА МОЖЕБИ ЌЕ ГО ОДЛОЖИ ДАТУМОТ ЗА БРЕГЗИТ: Но нема да учествува на изборите за Европскиот парламент!

Поврзано

ШВЕЃАНИТЕ СЕ ЗAГPИЖEНИ: Cе помалку и веруваат на власта во бopбaтa пpoтив Koвид-19

Се намалува довербата на Швеѓаните во способноста на Владата и Агенцијата за јавно здравје да реагираат на пандемијата на...

(ВИДЕО) САЛАТА ВЕДНАШ СЕ ИСПРАЗНИ: На британски пратеник му се cлoши за време на говор

На британскиoт пратеник Алок Шарм му се слоши на говорница во британското собрание за време на неговиот говор. Останатите...

ГЛОБАЛНИОТ САМИТ ЗА ВAKЦИНИ ПОЧНУВА ДЕНЕСКА: ЕК ќе донира 300 милиони евра за Алијансата за вaкцини

Глобалниот самит за вакцини почнува денеска, а Европска комисија најави дека ќе издвои 300 милиони евра за имунизација во...

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер оцени дека не е исклучена можноста Велика Британија да го одложи датумот за излегување од Европска Унија.

Тоа би значело дека таа земја може да учествува на изборите за Европски парламент на крајот на мај.

Јункер во изјава за германскиот весник „Штутгартер цајтунг“ изјави дека таквото сценарио, сепак, е „тешко замисливо“ и би претставувало „задоцнета шега на историјата“.

Велика Британија официјално излегува од ЕУ на 29 март, но британската Влада се обидува повторно да преговара за делови од постигнатиот договор меѓу Лондон и Брисел, а ЕУ одбива.

Јункер рече дека сега е на ред Велика Британија да одлучи дали да ќе го одложи датумот, но тоа треба да го направи пред состанокот на новоизбраниот Европски парламент на почетокот од јуни. Изборите за Европскиот парламент ќе се одржат од 23 до 26 мај.

Актуелно

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

ДРАГАН КОВАЧКИ: Ова е крајно нeодгoвоpно однесување кон јавното здравје и животите на секој од нас, за ова се одговара кpивичнo

Ни ја забранија Задушница за да не се ширел КОВИД 19. Сите би се согласиле доколку тие мерки имаат чесна намера. Оти сите сме...

Повеќе вести