Велика Британија ја зaбрани АстраЗенека за лица под 30 години поради опacноста од тромбоза

Поврзано

ЦЕЛА ПЛАНЕТА ЗБОРУВА ЗА ОВА: Кој го бакна принцот Чарлс додека во солзи го погpeбуваше својот татко

Светот втор ден не престанува да зборува за погребот на принцот Филип. Денеска во центарот на вниманието се принцезата Кејт...

Од утре Грција ги отвара границите за српските граѓани

Со последната одлука Србите во Грција ќе можат веќе од понеделник со потврда за вакцинација или негативен ПЦР тест-...

На погребот на неговиот дедо: Кралицата го спаси од срам принцот Хари

Принцот Филип беше погребан вчера. Неговото семејство достојно го придружуваше до вечното почивалиште и во согласност со епидемиолошките мерки...
- Advertisement -

Регулаторот на лекови во Велика Британија во средата заклучи дека на возрасните под 30 години треба да им се понуди алтернатива на вакцината АстраЗенека откако ги разгледаа случаите на ретки тромби.

Џонатан Ван-Там, заменик главен медицински офицер за Англија, го опиша потегот како „корекција на курсот“ за програмата за вакцинација во Велика Британија, што значи дека наместо тоа, на помладите возрасни ќе им бидат понудени алтернативни вакцини.

Џeун Рајн, извршен директор на Агенцијата за регулирање на лекови и здравствени производи (МХРА) рече дека придобивките продолжуваат да ги надминуваат ризиците „за огромното мнозинство на луѓе“. Таа рече дека е потребна поголема работа за дефинитивно да се идентификува дали вакцината е причина за ретки згрутчувања на крвта кај помладите возрасни лица.

„Балансот на придобивки и ризици е многу поволен за постарите луѓе, но е по фино избалансиран за помладите“, рече таа.

Од над 20 милиони администрирани дози, имало 79 извештаи за сомневање за згрутчување на крвта со ниски тромбоцити до и заклучно со 31 март. Деветнаесет лица починале како резултат, од кои тројца биле на возраст под 30 години. Случаи се случиле во 51 жена и 28 мажи на возраст од 18 до 79 години.

Рајн рече дека 14 од 19 фатални случаи биле со тромбоза на церебрален венски синус (CVST), со ниски тромбоцити, а пет биле други видови на тромбоза во главните вени.

Веи Шен Лим, претседател на Заедничкиот комитет за вакцини и имунизација, рече дека на возрасните на возраст од 18-29 години кои немаат основна здравствена состојба што ги става на поголем ризик од сериозни болести, треба да им се понуди алтернативна вакцината АстраЗенека, „каде што е достапна ваква алтернативна вакцина“.

До денес, Велика Британија администрираше над 37 милиони дози на вакцини COVID-19, вклучително и Pfizer и AstraZeneca (31,6 милиони први дози и скоро 5,5 милиони секунди). Околу три од пет се на AstraZeneca.

Заклучно со 6 април, вкупно 126.882 лица починаа од коронавирус во Велика Британија

Соопштението на МХРА дојде кога Европската агенција за лекови го заврши последниот преглед на згрутчување на крвта и вакцината АстраЗенека попладнево. Не ја ограничуваше употребата на вакцината, притоа истакнувајќи дека постои „можна врска“ со „многу ретки“ случаи на згрутчување на крвта.

Европа даде околу 40 милиони дози на вакцина. Минатата недела, ЕМА соопшти дека имало 44 случаи на згрутчување на крвта во мозокот во Европската економска област од 22 март. Агенцијата заклучи тогаш дека придобивките од употребата на вакцината ги надминуваат ризиците.

Во Европа, вакцината е ограничена на постара популација во Франција, Германија, Холандија, Шведска, Исланд, Северна Македонија и Финска. Данска и Норвешка целосно ја прекинаа неговата употреба. На друго место, тоа е ограничено на постари луѓе во Канада, додека САД сè уште не ја одобриле вакцината за употреба.

Latest News

Мицкоски до власта: Ова е тepopизам, а не 27 април

Претседдателот на ВМРО-ДПМНЕ реагираше на дрскоста на владеачката СДСМ, која со притисокот врз болните пратеници кои со скафандери се...

More Articles Like This