September 18, 2021, 8:46 am

Венди Шерман ќe ja пpeдвoди дeлeгaциjaтa нa САД нa пpeгoвopитe co Русија зa нykлeapнoтo opyжje

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Таа ќе ја предводи американската делегација на новата рунда руско-американски преговори преговори.

Венди Шерман, заменичка на државниот секретар на САД, ќе ја предводи американската делегација на новата рунда руско-американски преговори преговори за стратешката стабилност и неширење на нуклеарното оружје што треба да се оддржат на 28 јули во Женева.

Ова се вели во денешното соопштение на Стејт департментит.

Оттаму укажаа дека во состав на делегацијата ќе биде и Бони Џенкинс, помошничка на државниот секретар за контрола на вооружувањето и меѓународна безбедност.

-Целта на оваа средба е да се обидеме да ја поставиме основата за идните мерки за контрола на вооружувањето и намалување на ризиците, се вели во соопштението.

На 16 јуни во Женева се оддржа руско-американски самит по иницијатива на Вашингтон. Претседателите на САД и Русија, Џо Бајден и Владимир Путин, разледаа во каква состојба се и какви перспективи имаат односите меѓу двете земји. Една од точките за разговор беше и проблематиката околу стратешката стабилност и контрола на нуклеарното оружје.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Latest News

Стотици Германци примиле вaкцинa со пoминат рок

Одделот за здравство во јужната германска покраина Баден-Виртемберг објави дека 840 дози на вакцина против корона од Модерна, на...

More Articles Like This