ВЕНЕЦУЕЛА НЕ САКА ЛАЖНА ХУМАНИТАРНА ПОМОШ ОД САД: „Ни ги украдовте парите а сега ни носите трошки“!

  • February 8, 2019

Венецуела нема да дозволи „лажна претстава” со американската хуманитарна помош, изјави Николас Мадуро, претседателот на земјата.

„Хуманитарната помош се претвори во шоу за да го оправдаат државниот удар, тоа евтино и понижувачко шоу . Американците блокираа речиси десет милиони долари, нашето злато, нафта, пари, и сега нудат 20 милиони? Венецуела нема да ја дозволи оваа лажна хуманитарна помош “, рече Мадуро на прес-конференција.

Во четвртокот беше објавено дека првата група на хуманитарна помош од САД веќе е на границата на Колумбија и Венецуела во центарот за собирање во Кукута. Станува збор за два контејнери на 50 тони, а најмалку шест камиони пристигна на контролен пункт. Конвојот беше придружуван Националната полиција на Колумбија.

„Ако сакате да помогнете, ослободете ги парите што ги блокиравте. Ги украдовте нашите парите и сега ни нудите трошки, рече Мадуро.

Претходно претставниците на Хуанг Гвидад, самопрогласениот привремен претседател на Венецуела, објавија дека на 14 февруари во Вашингтон ќе се одржи конференција за меѓународна хуманитарна помош во Венецуела.

Претседателот на Венецуелскиот парламент Хуан Гваидо се прогласи за шеф на државата на 23-ти јануари, а САД и неколку други земји го поддржаа, барајќи од Мадура да не дозволи насилни дејства против опозицијата. Мадуро најави дека е уставен претседател, а Гваида го нарече “американска кукла”. Русија, Кина и други земји ја поддржаа Мадура како законски претседател на Венецуела.

Претходно «
Следно »