ВЕНЕЦУЕЛСКАТА КРИПТОВАЛУТА ПРОБЛЕМ ЗА САД: Американски сенатори сакат да ја срушат крипт-валутата на Венецуела

Поврзано

Од полноќ нови цени на гоpивaтa

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Програмата на ВМРО ДПМНЕ е јасно издржана програма со методологија, мерки и чекори како да се постигне повисок стандард за живеење на граѓаните

Во денешната емисија „Еконмски факти“ на ТВ Алфа гостуваше претседателот на комисјата за економија при ВМРО – ДПМНЕ Дарко...

Меркел: Носам маска кога пазарувам во продавница

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека носи заштитна маска на лицето кога оди во продавница. „Ако ги почитувам правилата за...

Американскиот сенатор од демократската партија РОберт Мендез, кој и претходно се служеше со агресивна реторика против Венецуела, започна со кампања против неодамна ланисраната државна крипто-валута на Венецуела наречена „петро“, објаснувајќи дека САД ќе земат дополнителни акции против истата

Во вторникот Венецуела најави дека ќе започне со дистрибуција на сопствена крипто-валута поддржана од државните ресурси во нафта и дијаманти, наречена петро, која ќе биде првата суверена државна крипто-валута во светот. Петрото би можело да и помогне на земјата во борбата против санкциите на САД.

Претседателот на Венецуела Николас Мадури изјави дека се надева дека петрото ќе стане алтернативна национална валута на боиварот, кој во моментов е со вредност од само 0.00003 долари – по години на хиперинфлација. Според претседателот, петрото досега има собрано 735 милиони долари на првиот ден од предпродажбата.

Минатиот месец Мендез, заедно со неговиот колега од Републиканците во САД Марко Рубио, испратија писмо до американскиот секретар за финансии Стивен Мнучин осудувајќи го чекорот на Венецуела.

„Загрижени сме бидејќи криптовалутата може да му обезбеди механизам на Мадури да извршува исплати на странските заемодавачи и сопственици на обврзници во САД, активности кои јасно ќе ги изиграат намерите на санкциите на САД“, пишуваат сенаторите.

Сенаторите го повикаа секретарот за финансии на САД да го мониторира прогресот на петрото и понудија детални активности кои департманот би можел да ги превземе за да спречи крипто-валутата да ги заобиколи санкциите.

Актуелно

(Видео) Шекеринска и Јанева во домот на Боки 13, сепак не се познавале само од телевизија

На мрежата Јутуб се појави видео на кое што се гледа вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во...

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Во живo) Христијан Мицкоски на сpeдбa со жителите на општина Кpивoгaштaни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од општина Кривогаштани. Неговото обраќање може да го следите...

Повеќе вести