ВЕНЕЦУЕЛСКИОТ ВЛАДИН АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Со кого се сретна Николас Мадуро?

Поврзано

Се очекуваат првите резултати од лекот за кopoнавирусот

Светската здравствена организација во рок од две недели ги очекува првите резултати од клиничките испитувања на лекови кои би...

Cитуaцијaтa е надвор од контрола – Над 55 илјади нoвoзaрaзeни во САД во едно деноноќие

САД постигнаа нов 24 часовен рекорд на заболени од Ковид-19 – во изминатото деноноќие беа регистрирани над 55.274 инфекции,...

Железнична нecрeќa во Пакистан, најмалку 19 зaгинaти

Најмалку 19 луѓе загинаа откако воз удри во автобус, што поминувал на необележан железнички премин во близина на градот...

Во голема тајност, без претходно да биде доставен план за летање, владиниот авион на Венецуела, во саботата напладне слета на аеродромот „Елефтериос Венизелос“ во Атина, објави грчката телевизија „Скај“, повикувајќи се на ексклузивни информации, вест која предизвика нови несогласувања меѓу власта и опозицијата во Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Според прилогот на ТВ „Скај“, во владиниот авион се наоѓал министерот за надворешни работи на Венецуела, Хорхе Ареаса, кој на атинскиот аеродром остварил и некаква средба.

Откако од неколку европски земји одговорот на барањето на венецуелскиот владин авион да слета за да се снабди со гориво, бил негативен, Грција дала зелено светло и дала дозвола во саботата да слета на атинскиот аеродром во 14 часот, но наместо побараниот еден час за снабдување, венецуелскиот владин авион, полетал по четири часа, објави „Скај“.

Повикувајќи се на информациите од прилогот на грчката телевизија, од Нова демократија излегоа со соопштение.

„Прашањата до владата се очигледни: која е точната причина за дадената дозвола за слетување на авионот, кога повеќето европски земји одбиле и со кој точно се сретна претставникот на Мадуро?“, прашуваат од Нова демократија.

Грчки владини извори го потврдуваат слетувањето на авионот, но велат дека од Нова демократија присвојуваат „теории на заговор“.

 

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести