ВЕНКО ГЛИГОРОВ ДО МАКРАДУЛИ: Oсвен куkање дека немаш пари, не видовме ништо конкретно од тебе

Поврзано

Детален преглед – По колку зaрaзeни со кoрoнaвиpyc има во секоја скопска општина?

Во Скопје со коронавирус од почетокот на пандемијата се заразиле 3208 граѓани, а во моментив се активни 2010. Активни случаи...

Бескомпромисна бopбa пpoтив изборни нeрeгулaрноcти

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев денеска ги посети единиците за внатрешни работи Ѓорче Петров и Чаир, при што...

Здравството кoлaбиpaшe, кoрoнaвиpycот кocи низ Македонија – 173 нoвoзaрaзeни и 15 пoчинaти лицa во изминатото деноноќие

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи...

Јас мислам дека се сосема доволни за одлични ефекти.

Заменикот министер некни изјавил дека не може многу да се направи со 2м евра годишен буџет. Прочитав на некои од порталите. Дали е тоа така, да се запрашаме? Еве го мојот предлог.

Ако Скопје има 5 реони со 5 градоначалници-општини, тогаш Министерството може да креира 5 мобилни екипи кои ќе работат во три смени (24×7) и кои ќе патролираат низ своите реони и ќе пријавуваат или стопираат евидентни случаи на акутни загадувања. Тие треба да имаат и непречен влез во просториите на Дрисла, Топлификација, Железара, Усје, на пример. Како бекап тим, во МВР мора да има контролен центар кој ќе може да делува веднаш за да се отстранат или приведат загадувачите. На готовс да бидат и пожарникарски екипи за брзо гаснење на диви депонии.

Моја претпоставка е дека секој реонски тим би имал 10 луѓе (1x менаџер, 3x диспечер, и 6x патролни лица) што ќе значи 50 луѓе вкупно. Ако имаат плата од 500 евра (плус минус) тоа со придонеси и другi давачки би било да речеме 1000 евра. 50 x 1000 = 50.000 евра месечно или 600.000 евра годишно.

За оперативни трошоци на овие тимови да одделиме 100.000 евра годишно. Уште 200.000 евра за 5 возила и “апаратура” за справување со рaзни ситуации (овие 200.000 евра се даваат првата година и наредни 5 до десет години не се дава ништо или многу малку за одржување).

Остануваат уште 100.000 евра до милион евра. Тие може да бидат определени за награден фонд на тимовите или за граѓаните што ќе пријавуваат енормни загадувачи. Да, и тоа може. За да не бидат на норма за казнувања самите тимови, тие може да бидат наградувани ако месецот или годината го намалат просечното загадување за половина, на пример. Значи ќе бидат мотивирани да се грижат за животната средина без да им се мерат колку загадувачи “казниле” месецот како што тоа многу вулгарно го прават нашите “драги” цајкани.

Тоа беа милион евра. Останатиот милион евра се распределува во Тетово, Битола и другите општини кај што има големо загадување.

Ова е планот, замениче министре. Не сум платен да правам план, а го направив утрово. А ти си платен да се грижиш за животната средина, а освен по конференции и кукање дека немаш пари – не видовме ништо конкретно. Ако овој план се прифати, на него ќе се налепат донации од разни места. Е сега, проблем е што не може да има аванта бидејќи нема да има тендер за крупни набавки, но барем ќе направиш нешто добро и здраво за себе и за своите најблиски, ако ништо друго, пишува Венко Глигоров за Фокус..

Актуелно

МИХАИЛОВ ДО СДСМ : Господо од СДС, Вашите 5 минути поминаа, доаѓа правдата во Македонија!

После вчерашните обвинувања од страна на Кире Михаилов, партиски активист и член на ВМРО ДПМНЕ дека против него се...

Преговори нема ни годинава, Германија се пишмани

Германија, која од денеска го презема ротирачкото шестомесечно претседавање со Европската унија од Хрватска, не може да вети почеток на преговорите за членство со...

(Видео) Заев да каже за што ги пoтpoшил парите од Дака и дали го полни пpaвоcудcтвoто со негови луѓе за да бeгa од пpaвдaтa

Зоран Заев вчера призна дека се сретнал со српскиот бизнисмен кој го слушнавме како кажува дека му дал 300.000 евра. Заев мора да собере...

(Видео) Повторно дpaма во cyдницата, Боки 13 обвинyвa за намecтено cyдење

Денес во Кривичниот суд треба да започне судењето за „Меѓународен сојуз“, а на обвинителна клупа седат пратеничката Фросина Ременски и Бојан Јовановски. Овој предмет ќе...

Почнува пријавувањето за гласање на лицaтa со Koвид-19, во caмoизoлaција, бoлни, нeмoќни и хpoничнo бoлнитe

Почнува пријавувањето до Општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за гласањето на предвремените парламентарни...

Повеќе вести