ВЕРЕН НА ТРАДИЦИЈАТА: Чулев присуствуваше на „Мичурински средби“ со соседите и пријателите

  • January 14, 2020
  • Коментари

Министерот за внатрешни работи Наќе Чуле, синоќа присуствуваше на традиционалните „Мичурински средби“ кои се одржуваат 24та година по ред. Тој во кругот на соседите и пријателите ја испрати старата, а ја дочека новата година според јулијанскиот календар.

Традицијата е составен и важен дел од животот на секој кој живее во Македонија. Денес по 24 пат се собравме во моето маало на традиционалните „Мичурински средби“. Убаво е по завршувањето на обврските во Министерството за внатрешни работи да одвоиш време за разговор со соседите и пријателите. Со благослов мичуринци ја испраќаат старата, а ја пречекуваат Новата година по јулијанскиот календар, напиша Чулев на својот фејсбук профил каде што сподели и неколку фотографии од настанот.

https://www.facebook.com/NakjeChulev/posts/115518036641666

Претходно «
Следно »