ВЕРЕН НА ТРАДИЦИЈАТА: Чулев присуствуваше на „Мичурински средби“ со соседите и пријателите

Поврзано

Глигоров: Нека влегува Заев во филмот на Ахмети и обратно – на штeтa на Македонија

„Такво е толкувањето на експертите за тоа зошто Гоце Делчев се изјаснувал за Бугарин. Демек, сме немале држава, а...

Каракамишева со правна анализа: Собранието сѐ уште не е конституирано

Универзитетската професорка Тања Каракамишева на својата официјална страница на Фејсбук, по споделената вест на еден портал дека е конституирано...

Тасевски со прашање до „Залижаниот“: Тоа патриотизмот после колку квадрати ти доаѓа?

Залижаниот некогашен градоначалник, пукнал да го смени Мицко, бидејќи Залижаниот бил патриот, а Мицко не бил, коментира актерот Сашо...
- Advertisement -

Министерот за внатрешни работи Наќе Чуле, синоќа присуствуваше на традиционалните „Мичурински средби“ кои се одржуваат 24та година по ред. Тој во кругот на соседите и пријателите ја испрати старата, а ја дочека новата година според јулијанскиот календар.

Традицијата е составен и важен дел од животот на секој кој живее во Македонија. Денес по 24 пат се собравме во моето маало на традиционалните „Мичурински средби“. Убаво е по завршувањето на обврските во Министерството за внатрешни работи да одвоиш време за разговор со соседите и пријателите. Со благослов мичуринци ја испраќаат старата, а ја пречекуваат Новата година по јулијанскиот календар, напиша Чулев на својот фејсбук профил каде што сподели и неколку фотографии од настанот.

https://www.facebook.com/NakjeChulev/posts/115518036641666

Latest News

Грција обвинyва: Турција 33 пати го пpeкршила грчкиот воздушен простор за само еден ден

Осум турски воени авиони извршиле вкупно 33 пpeкршувања на грчкиот национален воздушен простор во текот на еден ден во...

18 годишник од Тетово избодeн со нoж, yaпceно едно лице

На 04.08.2020 околу 23.00 часот во СВР Тетово било пријавено дека во Жена-парк на ул.,,Борис Кидрич“ во Тетово дошло до вербална рaсправија која преминала...

Тpaгедија во Скопје, пронајдена мpтва жена, телото предадено на обдykција

На 04.08.2020 во 15.05 часот во СВР Скопје, од лекар од Итна медицинска помош било пријавено дека околу 12.40 часот во домот на ул.„Женевска“...

Пocкапувањето на стpyјата требало да биде дури 25 проценти!

Првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски ги отфрла обвинувањата за новото 7,4 % зголемување на цената на струјата. Тој за Канал 5,...

Зaпaлен автомобил во Скопје, од пожaрот зафатени уште две возила

На 05.08.2020 во 02.41 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг просторот од бул.„Партизански одреди“ со ул.„Есперанто“, во населба „Порта Влае“,...

More Articles Like This