ВЕРНИОТ ИСТОК НЕМА ДА ДОЗВОЛИ ВИТКАЊЕ НА КИЧМА: „Овој дел од Македонија е кичмата која што никој не може да ја превитка“

Поврзано

Со влегување на Заеви во тyтyнcкиoт комбинат Струмица целосно ќе се дeвaлвиpaат вредноста и цената на тyтyнoт

Состојбата во земјоделието е катастрофална, нема сектор во земјоделието за кое што може да се каже дека е добар....

(Видео) СДСМ yдpи по пензионерите, ВМРО-ДПМНЕ се обврзува за пpосечна пензија повисока за 20%

СДСМ удри и по најранливата категорија – пензионерите. Безмалку три години ги изигруваа и не направија ништо за нивниот...

(Видео) Вице Заев давал нaрeдби за пaлeњe коли и peпрecијa врз граѓаните

Она што го говоревме неколку години наназад откако СДСМ и Зоран Заев и кланот Заеви се на власт, сега...

Источниот дел од Р. Македонија не е заборавен од ВМРО-ДПМНЕ како што беше порано. Во источна Македонија Владата вложи многу во изградба на капацитети, странски инвестиции. Порано не можеше да се помисли на автопат, експресни патишта, клиничка болница, универзитети во овој дел на Македонија, истакна вечерва во Пробиштип Илија Димовски, носителот на пратеничката листа на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија во ИЕ 3.

dimovski-2-640x325

– Овој дел од Македонија е кичмата која што никој не може да ја превитка. Овој дел е патриотскиот дел на Македонија кој што секогаш досега докажувал и ќе докаже дека ќе стои цврсто на браникот на Македонија . Затоа овие денови кога не убедуваат да размислиме дека е потребно да воведеме двојазичност и дека треба да го промениме нашиот устав, да го прошириме Охридскиот рамковен договор или да ја направиме Р. Македонија бинационална држава по моделот на Швајцарија со многу кантони и федерални единци, истокот на Македонија од секое село, од секој град упатува јасна порака: Истокот е обединет како никогаш досега во одбрана на суверенитетот, самостојноста и единственоста на Р. Македонија , рече Димовски.

Посочи дека нема човек во Македонија што на овие избори не треба два пати да размисли за кого ќе гласа, затоа што, како што рече, овие избори не се за партии, овие избори се референдум за Македонија, за унитарноста на државата и за единството .

-Го слушавме Заев што ветуваше и за тоа траба цврсто да застанеме и да се спротивставиме. Ние како народ немаме што повеќе да дадеме, се што множеле да ни земат низ годините наназад ни земале. Ова е мало парче земја каде што сме успеале да направиме своја држава. Немаме намера да отстапиме заради тоа што немаме што повеќе да дадеме. Р. Македонија е држава која што ги исполнува највисоките европски стандарди во однос на правата на сите малцинства. Дај боже и сите наши околни држава да ги исполнуваат стандардите колку што ги исполнува Р. Македонија. Така целиот Балкан ќе беше подобро место за живеење, истакна Димовски.

Актуелно

Уkpaдeни еден милион евра од куќа во Скопје

58.560.000 денари му биле украдени на скопјанец од скопската населба Нерези, откако крадец кој влегол преку прозорецот на неговата...

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка за формирање на една стабилна...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Повеќе вести