ВЕРНИ ДО ГPOБ: Шестмина одметнати пратеници гласале за измените во Кривичниот законик да се усвојат по скратена постапка!

Поврзано

Нуклеарна бomба: Заев зема peкет од 6 милиони евра!

Нова аудио снимка се појави на Јутуб на која се слуша гласот екс премиерот Зоран Заев. Снимката се појави...

Ахмети пред Собрание: Тука ќе го избереме премиерот Албанец

Кампањата за изборите на 15 јули ја започнавме во Преспа, а ја заокруживме синоќа во Охрид, не случајно. На...

(ВИДЕО) Заеви пакуваат куферите, купуваат куќи во Грција, а фирмите ги селат во Бугарија

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоиловски денеска на прес конференција кажа дека Зоран Заев нема одговор за селењето на бизнисите...

Шестмина од одметнатите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ гласале „за“ предлогот на вчерашната собраниска седница измените во Кривичниот законик да се усвојат по скратена постапка. Меѓу нив се Владанка Авировиќ, Емилија Александрова, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Нола Исмајлоска Старова и Зекир Рамчиловиќ.

Елизабета Канческа Милевска и Крсто Муковски не присуствувале на седницата.

Одлуката за усвојување по скратена постапка ја поддржаа вкупно 66 пратеници, а само 18 беа против. Овие 18 пратеници се од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Но дел од овие пратеници иако биле присутни на седницата, сепак не гласале. Меѓу нив се: Трајко Вељановски, Емил Димитриев, Зоран Илиоски, Магдалена Манаскова, Горан Манојлоски и Антонио Милошоски.

Измените станаа контроверзни откако протече информација дека ќе се менува членот 353, кој се однесува на злоупотребата на службената положба при јавни набавки. Овие измени беа повлечени, па нови измени поднесени. Со новите измени кои треба да се изгласаат во петок се предвидува измена на членот 275-в од КЗ, кој се однесува за злоупотреба на постапката за јавен повик, доделување на договор за јавни набвки или јавно – приватно партнерство. Се измена на ставот 3 затворската казна ќе се намали од 5 на 4 години.

Актуелно

Нуклеарна бomба: Заев зема peкет од 6 милиони евра!

Нова аудио снимка се појави на Јутуб на која се слуша гласот екс премиерот Зоран Заев. Снимката се појави...

ДАЛИ НЕРВОЗАТА КАЈ СДСМ Е СЕ ПОГОЛЕМА : Инцидент на собирот на СДСМ во радовишко Дедино каде реагирало обезбедувањето на Зоран Заев!

После пазарот во Тетово, Заев доживеал слична судбина и на собирот во општина Конче. Таму лично се обратил претседателот на СДСМ Зоран Заев и имало...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Крива Паланка

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, вечерва оствари средба со жителите на Крива Паланка. Следете го во живо...

(Видео) И Ники пролупа, не е лесно кога треба да одговараш за велепpeдавство

Досега невидено издание во јавноста на министерот за надворешни работи Никола Димитров кој на вчерашниот предизборен митинг на СДСМ покажа многу емоции кои досега...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Кратово

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, и кандидат за премиер на Република Македонија, Христијан Мицкоски, денес оствари средба со жителите на Кратово. Следете го во живо неговото...

Повеќе вести