Веројатно ќе биде потребна трета доза од Bakцината за 6 до 12 месеци, вели директорот на „Фaj3ep“

Поврзано

СЗО: Децата нe тpeбa дa ce вakциниpaaт cè дoдeкa нe ce вakциниpaaт пocтapитe и pизичнитe

Светската здравствена организација (СЗО) денеска оцени дека децата не треба да се вакцинираат против Ковид-19 сè додека не се вакцинираат постарите лица и...

Шokaнтнo: Кина вo 2015 година плaниpaлa дa гo yпoтpeби CAPC кaкo биoлoшko opyжje??

Документи до кои дошол американскиот Стејт департмент, наводно покажуваат дека кинески воени научници уште во 2015 година предвидувале дека...

Макpoн гo пoвикa Бајден дa ce oткaжe oд oгpaничyвaњaтa зa извoз нa вakцини

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ја повика администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден да се откаже од ограничувањата за...
- Advertisement -

Во пандемии, вие сте заштитени исто колку и соседот, вели Алберт Бурла, нагласувајќи дека затоа е многу важно сите земји да ги вакцинираат своите граѓани
На луѓето, најверојатно, ќе им треба засилена доза на вакцини шест до 12 месеци по нивниот прв круг, според Алберт Бурла, извршен директор на “Фајзер“.

Тој вели дека податоците од реалниот свет покажуваат дека вакцината на „Фајзер“ е ефикасна против загрижувачката варијанта на коронавирус, првпат забележана во Јужна Африка.

„Заштитата се намалува со тек на време, но, сепак, за шест месеци е сè уште мошне висока. Ако ме прашате, мислам дека, врз основа на овие податоци, ќе има потреба од ревакцинации“,

додаде Бурла.
Тој вели дека треба да се види колку често ќе биде потребна ревакцинација, ама, вели, веројатното сценарио е дека ќе има потреба од трета доза некаде помеѓу шест и 12 месеци, а потоа годишно ќе има повторна вакцинација. Но, како што вели, сето ова треба да се потврди.

„Во пандемиите, вие сте заштитени исто колку и соседот“,

рече Бурла, нагласувајќи дека затоа е многу важно сите земји да ги вакцинираат своите граѓани.

Latest News

Taжнa вecт: Пoчинa Кирил Псалтиров, дoajeн на мaкедонското глyмиштe

Денес на 08.05.2021 после долго и тешко боледување, во Скопје, почина Кирил Псалтиров доајен на македонското глумиште. Тој беше еден...

More Articles Like This