October 1, 2020, 3:08 am

ВЕРУВАМ ВО ДИЈАЛОГ СО РУСИЈА, НО САМО ВО ПРАВИЛЕН КОНТЕКСТ: Столтенберг бара средба со Путин, но под негови услови

Поврзано

Американските pазyзнавачки служби планирале да го отpyјат Асанж

Американските pазузнавачки служби планирале да го отpyјат или kиднапираат основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, пишува британскиот весник „Гардијан“. Деталите за...

Шамap за САД: Папата одби да се сретне со Мајк Помпео

Ватикан објави дека го одбил барањето на Мајк Помпео за аудиенција кај папата Франциско и го обвини државниот секретар...

Поради пaндемијата Дизни ќе отпyшти 28 000 работници

Американскиот медиумски гигант Волт Дизни објави дека ќе уkине 28.000 работни места во одделот за домашни паркови и производи...
- Advertisement -

Во интервју за германската новинска агенција ДПА, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека е подготвен да се сретне со рускиот претседател, Владимир Путин „во правилен контекст“.

Иако е единствена западна организација која предвидува дијалог на највисоко ниво со Русија преку Советот НАТО – Русија, односите на Северноатлантската алијанса со Москва се речиси целосно замрзнати од руската анексија на Крим и почетокот на војната во Украина каде Русија ги поддржува сепаратистите.

– Верувам во дијалог со Русија и затоа доколку контекстот е правилен се разбира дека сум подготвен да се сретнам со претседателот Путин, изјави Столтенберг за ДПА.

Тој додаде дека е „подобро да се сретнуваме отколку да не се сретнуваме и да седнеме и дискутираме, посебно кога работите се тешки важно е да седнеме заедно на иста маса“.

– Русија е нашиот најголем сосед, Русија ќе продолжи да постои и мораме да се трудиме да имаме подобар однос со Русија, но дури и без подобрен однос треба да менаџираме тежок однос со Русија, наведе Столтенберг.

Latest News

Прогласен кapaнтин во Мадрид

На жителите на Мадрид, кој моментално е жaриште на инфекцијата, ќе им биде зaбрането да ги нaпуштаат домовите, освен...

Заев за Каракачанов: Тој ми е пријател и тој премногу ја сака Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за ТВ Стар, говорејќи за пpоблемот со Бугарија, рече дека вицепремиерот на Бугарија Красимир Каракачанов некогаш премногу...

Американските pазyзнавачки служби планирале да го отpyјат Асанж

Американските pазузнавачки служби планирале да го отpyјат или kиднапираат основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, пишува британскиот весник „Гардијан“. Деталите за оперaцијата ги раскажал поранешен вработен...

Внимавајте: Коpoнавирусот се пренесува и преку мобилните телефони

Мобилните телефони можат да го пренесат коронавирусот, сугерира истражување спроведена на италијанскиот универзитет „Тор Вергата“ во Рим. Истражувачите, предводени од професорот Џанлорето Д’Ало, откриле дека...

Прогласена вонpeднa состојба во Чешка

Чешката Влада прогласи вонpeдна состојба, која стапува во сила од понеделник, и воведе мерки кои вклучуваат огрaничување на собири и забрaнa за мјузикли и...

More Articles Like This