ВЕТУВАЛЕ НАСЕЛУВАЊЕ МИГРАНТИ, ЗА ДА СЕ ДОДВОРАТ НА СТРАНЦИТЕ: Новата Влада за да собере политички поени надвор, ветила населување на мигрантите и нивно вработување во Македонија!

Поврзано

НАРОДОТ ИМ Е КРИВ: Нeспособноста на СДСМ за која сега винoвни се граѓаните кои ги затворија како во притвop два месеци дома ќе не...

Македонија под власта на СДСМ има најлоши резултати во бopбата против коронавирусот Власта не треба да ја бара вината кај...

ЈА ПРОДАДЕ ЗЕМЈАТА: Заев ги прифаќа барањата на Бугарија за уkинување на македонската историја

Факти на денот според ВМРО-ДПМНЕ: 1. Главен актер во случајот Реkeт е Зоран Заев. 2. Со барањето брзи избори Заев ќе...

МУ СЕ ИЗМЕШАА БРОЈКИТЕ: Розевите очила на Заев ја дуплираат платата на докторите

На лидерот на СДСМ, Зоран Заев му се измешаа бројките за платите на медицинскиот кадар. Според Заев во периодот...

Ние немаме ништо против мигрантите и нив ги снашло мака и навистина многу им помагавме кога поминуваа низ Македонија со цела хуманитарна помош, здравствени прегледи, транспорт и тие тоа го бараа од нас и не сакаа да останат тука, но сега нашата нова власт за да добијат некој поен надвор, ветиле дека ќе земат мигранти тука кај нас и сосила ќе ги населат, потенцираше Никола Груевски лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на денешниот митинг во Неготино.

-Јас се сеќавам уште кога ние бевме во Владата од нас се бараше да се примат околу 150 илјади мигранти и да се населат во Македонија и да им се даде државјанства и да им се најде работа и да се помогне да го научат јазикот, кога ние би биле земја со 2 или 3 проценти невработеност, па човек и да размисли нешто, меѓутоа земја со 22 проценти на невработеност, со толку сиромашни луѓе да прифаќаме такво нешто е нелогично, но овие за да дојдат на власт тоа го прифатија и започнаа да ја прават стратегијата бидејќи таа им беше побарана од надвор. Стратегијата излезе во јавност и почнаа да го негираа тоа, но сепак тие планираат да ги населуваат дел по дел во општините и токму затоа не случајно народот го почувствува тоа и народот започна една акција за распишување на референдум за населување на мигранти, а Владата на денот на избори забрани да има референдум за мигрантите преку својата инспекција за локална самоуправа, вели Груевски.

Тој потенцираше дека бидејќи тие го забранија референдумот истите ќе го добијат референдумот од народот и гласање за ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија.

Актуелно

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

СКОПЈЕ ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: 16 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

РУСКОСКА: Јанева ја избра страната на злoтo, торбата Луј Витон завршила кај родителите на Јовановски

Катица Јанева уште е во филмот на Чарлиевите Ангели, со овије зборови обвинителката Вилма Рускоска, ги почна завршните зборови за предметот „Рекет“. Според неа, Јанева...

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата земја, наведувајќи неколку држави во...

Повеќе вести