Ветepaнка од втората светска Bojна возеше ЅU-34-Бабушка (99) се издигна во небото: Чувството е kocмичко

Поврзано

(Видео) Myвa нe гo пoлaзи: Ha oнлajн ceдницa вo кpeвeт, co мyзикa и eлeктpoнcкa цигapa

Членот на естонската опозициска партија „Татковина“ и европарламентарец, Тармо Круусимае присуствувал онлајн на седницата на Естонскиот парламент. Бидејќи Тармо работел...

(Видео) Прекрасна глетка: Мечките на Бистра се разбудија од зимскиот сон

Мечките очигледно се разбудија од зимскиот сон и се во потрага по храна на брегот на реката Радика. Снимката што...

Која баба ви го обележала вашето детство, ако е бабата по мајка тогаш има и причина зад тоа

Освен љубовта и вниманието, постојат уште неколку посебни врски помеѓу внучето и бабата. Ако сте имале доволно среќа да...
- Advertisement -

Можеби има 99 години, но оваа супер бабичка нема намера да забави. Минатата недела, ветеранката од Втората светска војна, Марија Колтакова, пилотираше со симулаторот за летови SU-34 во нејзиниот роден град Вороњеж, Русија.


Седејќи покрај професионалниот пилот потполковник Андреј Дјаченко, Колтакова ја презеде контролата над леталото на воениот аеродром во Балтимор. Симулаторот изгледа како вистински кокпит и создава совршени услови за лет.

„Железната баба“, како што ја нарекуваат, веќе изведе бројни подвизи, вклучувајќи скокање со падобран, нуркање и летање со балон на топол воздух.Според Дjаченко, Колтакова со негова помош извела и свртување, а потоа самата ја презела контролата.

„Впечатокот е космички. Ми се допадна сè. Летав низ облаците и го видов Вороњеж”, рече таа.Пишувајќи на Инстаграм, ветеранката му се заблагодарила на Дjаченко, објаснувајќи дека тие вежбале „аеробатика“ и „го полнеле авионот со гориво додека биле во воздухот“, истакнувајќи дека е разочарана што тоа бил само симулатор.

Поранешна волонтерка од Втората светска војна, Колтакова учествувала во клучната битка за Курск и била дел од војската што ослободи голем дел од Источна Европа, вклучувајќи го Карков и Лавов.https://www.facebook.com/ChinaGlobalTVNetwork/posts/5998635010177269

Latest News

(Видео) Силен зeмјотрeс од 5,9 степени кај нykлeaрните елeктрани во Иран

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтер, утрово го погоди јужниот дел на Иран. Епицентарот бил во провинцијата Бусхер...

More Articles Like This