ВЕЧЕРВА ЗАСЕДАВА ИЗВРШНИОТ ОДБОР НА СДСМ: До крајот на денот ќе знаеме дали ќе има двојни избори

Поврзано

МИТРЕВ: За жал, се покажа како точна мојата претпоставка дека со олабавување на мерките ќе се врати вирусот

За жал, се потврди мојата претпоставка дека со олабавување на мерките ќе ни се случи повторно враќање на вирусот,...

ДОКТОРИТЕ ГО КРЕНАА ГЛАСОТ: Политиката се повеќе почна да врши влијание на одлуките на Комисијата за заразни болести

Професор др. Зоран Спировски од Клиниката за торакална хирургија гостувајќи во емисија „Топ Тема“ посочи дека денешните бројки на...

ПАНДОВ РАСПАЛИ-БАРА ОСТАВКИ ВЕДНАШ: После денешниов црн понеделник прва работа што треба да се направи во Македонија е итно распуштање на комисијата за заразни...

Александар Пандов на социјалните мрежи реагираше на денешниот црн биланс од заразени и починати од коронавирус. После денешниов црн понеделник...

Вечерва ќе заседава Извршниот одбор на СДСМ. Се очекува да расправа по барањето на опозицијата за распишување на предвремени парламентарни избори, пренесува Прессинг ТВ.

На дневен ред се и претседателските избори, локалните избори во три општини и редовна пререгистрација на партијата.

Одлуката за предвремени парламентарни избори и натаму е неизвесна, со оглед на тоа што раководството е поделено дали да влезат во трка за уште еден владин мандат.

Во меѓувреме според извори од партијата се прават напори за да се постигне договор со коалициониот партнер за консензуален претседателски кандидат. Од СДСМ официјално велат дека до овој момент нема најава за средба Ахмети – Заев.

Во СДСМ во тек е огласот за претседателски кандидат. Она што е веќе познато во јавноста е дека на отворениот партиски повик се пријави поранешниот амбасадор Ѓорѓи Филипов.

Според партиските анкети пак високо на листата котирал националниот координатор за НАТО, Стево Пендаровски. Како можни претседателски кандидати се споменуваат и шефот на дипломатијата Никола Димитров, како и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Конечната одлука владејачката партија ќе ја донесе на Конгресот закажан за 3-ти март.

Актуелно

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по...

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно од последните рочишта за случајот...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

ВИДЕЛА, НЕ ВИДЕЛА, ЗАЕВ БИЛ, КАМЧЕВ БИЛ: Боки 13 ја направи Русковска пуздер во завршните зборови

Вилма Русковска се шетала како „Мечка Божана“ од медиум на медиум откако го уапсила Боки 13. Јовановски објаснуваше и едно нејзино гостување на „Канал...

Повеќе вести