December 4, 2020, 12:50 pm

Вечерва погледнете го небото, се случува редок феномен

Поврзано

Цеца Ражнатовиќ ова парче го облече двапати и тоа во иста емисија

Фолк-ѕвездата Цеца Ражнатовиќ двапати досега гостуваше во емисијата „Хит-твит“. Првпат на 10 мај 2020 година, а вторпат на 29 номеври. Завреме на...

Време е за новогодишно уkpacување: Колку точно украси треба да ставите на елката за таа да изгледа совршено

И официјално влеговме во последниот месец од годината, и со тоа се поблиску сме до новогодишните и божиќните празници....

Душко Тошиќ се огласи со фотографија: Редок потег на фудбалерот

Сопругот на Јелена Карлеуша, фудбалерот Душко Тошиќ, многу ретко, речиси и никогаш, објавува моменти од приватниот живот на социјалните...
- Advertisement -

Небото во ноќта од 31 октомври спрема 1 ноември ќе биде осветлено со „сината месечина“, односно втора полна месечина во период од 30 дена. Ваква појава се јавува во просек еднаш на секои две и пол години, објави НАСА.

Секој месец има по една полна Месечина, но бидејќи лунарниот циклус и календарската година не се совршено синхронизирани, ние завршуваме со две во истиот календарски месец приближно на секои три години.

Првата полна Месечина во октомври, позната и како Жетвена месечина, се појави на први октомври. Втората полна месечина или „сината месечина“ ќе биде видлива на 31-ви октомври.

Ова е прв случај од март 2018 година, но и прв од 1944 година полната месечина да се појавува на 31 октомври во сите временски зони.

Феноменот „Сина месечина“ не мора да значи дека ќе биде сина, иако темно синиот тон на вечерното небо мо

Latest News

Позната манекенка cmpтно го изб одела сопругот откако тој дома ја донел љубовницата

На Лилија Судакова 26-годишна руска манекенка која ја красеше насловната страница на „Вог“ ѝ се закануваат 15 години затвор...

Спремajте чадopите од утpe повpeмен дoжд

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност, по одделни котлини со утринска магла. Во југоисточните делови ќе биде претежно облачно со...

(Видео) Maкедонско сценарио во Црна Гора: Ми нyдea 21 милион евpa зa дa мy ce пpиклyчaм нa Ѓyкaнoвиќ

Лидерот на Граѓанското движење “УРА” и кандидат за потпретседател на Владата на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, за “ТВ Вијести”, разговара за последните случувања во...

(Видео) Ангелов: He мoжeтe дa мe спpeчите по дома да кpшам ќерамиди со глава, тоа ми е спopт

Шефот на владиното тело за справување со кризи Стојанче Ангелов со нова контроверзна изјава за ТВ24. Екс генералот во интервју кое е посветено на битката...

Aхмети и грчкиот амбасадор разговараа за преспанскиот договор

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денеска на проштална средба го пречека амбасадорот на Грција, Димитрис Јанакакис, по повод завршувањето на неговиот...

More Articles Like This