ВЕЌЕ СЕ БРОЈАТ МИЛИЈАРДИТЕ: Кој највеќе заработи од нападот на Сирија?

Поврзано

Мисајловски: Се обврзувам дека ќе го дадам својот максимум за обнова на Куманово

Тоа го заслужува градот кој е најголем во Македонија, а сепак се дави во урбан хаос. Се дави во...

Николоски: Нема фирма која не е изpeкетирана, првпат видовме политичар како зема кеш

Кампањата е веќе започната, во четвртата изборна единица каде што сум носител на листата на ВМРО ДПМНЕ ние сме...

МИЦКОСКИ: Заев е подготвен буквално на сѐ, само за да остане на власт

Во интервју за Курир, кое интегрално ќе се емитува утре, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски потенцира дека, за жал,...
- Advertisement -

Американците со овие напади ја развиваат воената индустрија. Ако немате полигон за тестирање на оружјето, да трошите стари средства, да испробуате нови, не можете да одите напред. Од ова се профитира повеќекратко. Тоа се мери во милијарди долари, оценува Борис Мандиќ, претседател на Здружението на суперсонични пилоти за „Спутник“

Што значат прецизни напади на мети поврзан со арсеналот на хемиско вооружување? Дали знаат каде точно се наоѓа хемиското вооружување?

– Никаде сеуште не е децидно, јасно и гласно кажано дали Сирија поседува хемиско оружје, каде се тие фабрики за оружје, кој го произведува тоа оружје и што со истото се прави. Не го заборавајте ризикот од случајна ненамерна грешка која може да развие голема криза, голем проблем. Кога ова го збрувам, мислам на луѓето кои коирстат високософистицирано оружје, крстосувачки ракети. Доволно е само програмерот да ги погреши координатите, да се погоди друга цел које чувствителен – ете голем проблем. Не заборавајте на грешката со кинеската амбасада во Белград. Тој воен аспект има само една цел – покажување на мускули, да се испроба ново оружје, да се испразнат старите залихи. Во поширока смисла, ако руската војска е ставена во состојба на приправност, ако Кина ја кренеше својата флота, ако имате вклучување на Америка, Велика Британија, Франција, тоа може да предизвика судир од големи размери, да не кажам, нешто што ќе личи на трета Светска војна. Се надевам дека до тоа нема да дојде. Тука се работи по веќе виден модел – Ирак, Југославија, Сирија, Либија.

Што можеме да кажеме на тоа што Германија не ја поддржа акцијата?

– Тоа е посебна тајна. Слушнавме од Ангела Меркел дека ја поддржува акцијата во смисла на санкции, казнување, значи дека постои разум. Воен аспект подразбира јасни сојузништва, но во моментот на Блискиот исток немате јасно поделени сојузници, освен Америка, Британија и Франција, но и тоа е климаво. Една силна Германија очигледно со отсуство на реакција излезе од сојузништвото и секако нема да се приклучи. Од друга страна, тука е Турција, за која не се знае на кого е сојузни, Иран, не се знае на кого е сојузник, а на кого не. Русија може да смета делумно на сојузништвото со Иран и Турција. Значи, постои конгломерат на еден тесен простор кој може да се прелие на регионално ниво, а со самото тоа и на светско. Воениот аспект е број еден. Политиката, дипломатијата, интересите се бизарност.

Колку ја чини ова Америка и колку профитираат оние кои ги прават ракетите?

– Ако е во прашање Американскиот национален интерес, тие имаат свој модел, а тоа е сите судири, пред се, да бидат што подалеку од САД. Друго, да се поделат добри и лоши момци и да се избере лидер. Сега тоа е Асад, кого мораат да го соборат. Трето, тие го усовршуваат оружјето, така ја развиваат воената индустрија. Знаете колку е нивниот бруто национален доход од воената индустрија. Ако немате полигон да го тестирате, да трошит стари средства, да испробувате нови, не можете да одите напред. Тие од ова профитираат повеќекратко. Тоа се мери во милијарди.

4 КОМЕНТАРИ

Latest News

ДИК вечерва нема да соопшти која партија колку мандати освои

Од обработени 93,96 од падатоците коалиицијата на СДСМ освоила 36,13 отсто од гласовите, а за коалцијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ...

Народот избра обнова, влегуваме во трка за составување на нова влада

Победивме во голем број на општини, во Аеродром, Гази Баба, Кисела Вода, Пехчево, Велес, Градско, Охрид, Илинден, Петровец… Факт е дека народот ја посакува...

ВМРО-ДПМНЕ 47 пратеника, СДСМ 47, Левица 2 пратеника

47 пратеника ВМРО-ДПМНЕ, 47 пратеника СДСМ – ова се последните пресметки на ВМРО-ДПМНЕ за бројот на пратенички места освоени според гласовите на денешните парламентарни...

(Видео) Во живо: Прес конференција на ВМРО-ДПМНЕ

Прес конференција на ВМРО-ДПМНЕ https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/951003045367651

Ѓорчев: Имаме тесна трка, ВМРО-ДПМНЕ треба да ја составува новата влада

Имаме тесна трка меѓу коалициите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, рече Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување на Телма. -Факт е дека имаше помала излезност...

More Articles Like This