(Видеа) БЛАГОЈЧЕ ОД ПРЕСПА: 16 години живеам со пчелите во најеколошкиот предел на Македонија!

Поврзано

(Видео) НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: Група астрономи открија диск галаксија стара 12,5 милијарди години

Група астрономи открија голема диск-галаксија, создадена пред 12,5 милијарди години. Имајќи предвид дека станува збор за најоддалечената галаксија од таков...

(Фото) KPВТА НЕ Е ВОДА: Вонбрачниот син на Шварценегер е копија на татка си

Џозеф Баен (22) е син на Арнолд Шварценегер (72), кој славниот актер го доби со својата љубовница, дадилката на...

ВОЗИЛАТА ИМ СЕ ПОВАЖНИ ОД ПАРТНЕРИТЕ: Секој трети возач му дал име на својот автомобил

Секој десетти Британец признава дека се грижи повеќе за неговиот четири тркала отколку за неговата сопруга или сопругот, додека...

Бог бил великодушен кога ја создал оваа земја – Македонија, која иако е мала, таа е со недопрена природа и природни богатства, од многумина нарекувана „Бисер балкански“.

Регионот на Преспа од еколошки аспект е еден од најчистите делови на Македонија и природата во областа делува како недопрена од човечка рака.

Резерватот за птици Езерени е лоциран во мочуриштата на северниот брег на езерото Преспа каде живеат 165 видови на различни птици, вклучувајќи диви гуски, пеликани, корморани.

36 годишниот Благојче Настевски живее тука, во овој дел од Преспа, а неговата љубов и посветеност се пчелите.

Неговата работа со која се занимава веќе 16 години, воопшто не е едноставна и бара големи жртви.

Тој вели дека едно четиричлено семејство треба да има 80 садници ако живее од пчеларство.

Благојче е вистински професионалец кога станува збор за пчелите, а за тоа сведочат неговите видеа каде тој неповредено им се доближува на овие вредни суштества кои можат да бидат и опасни по животот. Тој ги допира и милува, а тие го лазат и летаат насекаде околу него.

Неговите пчели се сместени во самиот резерват за птици, во чиста еколошка средина, подалеку од издувни гасови и фабрики.

Пчелите се стара сорта која е позната на овие краишта – appimakedonica, која не е многу агресивна, а е многу медоносна.

Во текот на активната сезона пчелите за сопствени потреби произведуваат и до неколку десетици килограми мед и полен, додека вишокот кој што се јавува (во македонски услови околу 15-20 килограми мед) се одзема од страна на одгледувачот.

Меѓутоа лошите временски услови и промената во климата последниве неколку години го намалија вкупното производство. Затоа Благојче секоја година засадува по неколку стотици садници: багрем, амфора, багремец, пауловнија, еводија.

Сите овие се медоносни дрвја за кои се потребни неколку години за да пораснат, па дури потоа да дадат резултати.

-Сепак, мора да им се помогне на пчелките – вели Благојче во разговорот за НМД.мк.

-Вадам два вида мед: напролет ливадски (мај/јуни), а на крајот на јули темен – шумски, затоа што тогаш замедува дабот, евлата, врбата.

За жал последниве две години темниот речиси го нема, најверојатно поради климатските промени. Оваа година во јули немаше ден а да не заврне…беше како есен – вели Благојче.

Инаку, медот што јас го произведувам е перфектно чист, го продавам по 450 денари тегла од еден килограм иако реално чини многу повеќе. Исто така, правам и разни комбинации со јаткасти плодови и семки, со матичен млеч, прополис, поленов прав…во зависност од потребите на луѓето.

Медот и сите пчелини производи се исклучително лековити и од памтивек се користеле за различни болести и тегоби, а најмногу за добро здравје и имунитет. Па така и јас комбинациите ги приспособувам за секој мој муштерија да биде задоволен и полезно да му делува за здравјето.

На ова видео можете да погледнете како поставувам празни тегли во сандаците:

Овде одблизу можете да ги погледнете пчелките:

И ова е готовиот производ:

Актуелно

(Видео) „ЌЕ СИ ЛЕЖАТ“ ИМА ИНДИЦИИ ЗА КРИМИНАЛ: Чулев најави истраги за корупција на носители на јавни функции

Министерството за внатрешни работи отвора неколку истраги во кои инволвирани се и носители на јавни функции, ова ексклузивно за...

ПАНИКА ВО АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Заразена вработена во Агенцијата, била во контакт со повеќе лица

Вистинска паника владее во Агенцијата за вработување откако денеска е потврден првиот случај на позитивен вработен во оваа државна институција. Заразената вработена имала контакт...

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај нас ќе ги надмине првичните...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

Повеќе вести