(Видео)„АЛФА“ ПРОДОЛЖУВА СО РАСПЛЕТУВАЊЕТО НА МРЕЖАТА: Погледнете како СДСМ ја плете мрежата со вработување на подобни кадри!

Поврзано

Делови од Карпош и Гази Баба утре без cтpујa

Од „ЕВН Македонија“ АД известуваат дека за ден 06.07.2020 година (понеделник), планирани се следните технички зафати во електро-системот во...

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Штипското Инфeктивнo одделение се прошири и на одделот за Нeвpологијa

Штипското Инфективно одделение од попладнево и официјално се прошири на Одделот за неврологија, кое се наоѓаше во истата зграда....

„Оние први борбени линии, кои ја донесоа победата за изборите ќе бидат врвен приоритет, тоа се 10-15 членови. Нашите 10-15 тркачи, ќе бидат првите приоритети за вработување“. Ова се дел од пораките што им ги кажал претседателот на ОО на СДСМ на Кисела Вода, Бранко Георгиевски на присутните, на 1 февруари оваа година, за време на првата конститутивна седница на Извршниот одбор – околу три месеци пред да се случат вработувањата на луѓето- за кои Алфа вчера објави, на основа на документи до кои дојде и тоа токму од разочарани членови на СДСМ. Станува збор за партиско вдомување на работни позиции во самата општина, училиштата, градинките на територија на општината, но и во јавните претпријатија Комунална Хигиена и Македонски шуми.

На споменатата седница е присутен и градоначалникот Филип Темелковски. Тој зборува за листи за вработување доставени до централата, за тоа дека кадарот со средно образование има приоритет, но и дека на коалиционите партнери нема им се нудат повеќе од две места.

-Дел од луѓето што ги предложивме во централата добија место. Тие што не добија место ги пуштивме како предлози за Управни и надзорни органи во јавните претпријатија. Во општината ми требаат високо-образовани кадри – искусни правници и архитекти. Како кадри ги немаме во Општинската организација. Нашите приоритетни листи се со кадри со завршено средно образование во 90 проценти од листата. Истото е со кадрите од коалиционите партнери на кои не им нудиме повеќе од две места, зборувал Темелковски, градоначалник на Општина Кисела Вода, на 01.02.2018

Алфа писмено побара изјава во камера од Темелковски: дали е свесен дека го крши законот? Зошто ги изневери очекувањата и ветувањата на граѓаните, дека заврши режимското вработување на подобни партиски кадри? Се одлучија за писмен одговор:

-Општина Кисела Вода работи независно од политичките партии и убедувања, како на вработените така и на граѓаните кои секојдневно добиваат услуги од нашата локална самоуправа. Нас како Општина не не засега кој на која политичка партија припаѓа, кај нас работат и се наоѓаат на раководни места лица кои имаат различни политички убедувања, велат од Кисела Вода.
Додаваат дека во време на Темелковски биле унапредени лица кои од претходно биле вработени, но и дека секое вработување било целосно законско. Во иднина, „за политичките прашања ни рекоа одговори да бараме од политичките партии“. А истото, во телефонски разговор, ни го порача и Георгиевски. Понервозен отколку преписката со Темелковски.
-Од каде ви се овие документи?

-Го користам правото како новинар да не ви откријам, тоа се мои извори.

-Имајте си вие извори но документите не ви се вистински, тие се фабрикувани. Вистински документи, партиски, ние не можеме на Алфа да и ги докажуваме.

На истата седница од 1 февруари, настанала тензична расправа за тоа што на еден список за вработување се нашле двајца членови со исто презиме. Сега, од нив, едната е и член на совет на Град Скопје и на Управниот одбор на здравствената станица Железара, а другата, е член на Надзорен одбор во библиотеката „Браќа Миладиновци“.

А дека партиските вработувања се вистински вчера потврди и лице кое се наоѓа на списоците што ги има Алфа и чие работно место во локалната самоуправа.

-Тука сум во комунална инспекција, задоволен сум, само платата не е висока, вели вработен, член на СДСМ.
На прашањата пак до Комунална Хигиена, препријатието одлучи да нема официјален став за партиските вработувања.

Искра Коровешовска
AlfaTV

Актуелно

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

Повеќе вести