(Видео)БИЗАРЕН ЕКСПЕРИМЕТН: Каков е вкусот на човечкото месо?

Поврзано

ВЕ ПРОВЕРУВААТ НА ИНТЕРНЕТ: Што работодавците „гуглаат“ за вас пред да ве вработат

Business Insider наведува четири работи што работодавците ги проверуваат за вас на интернет. Едно истражување покажало дека 80% од...

(Видео) НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: Група астрономи открија диск галаксија стара 12,5 милијарди години

Група астрономи открија голема диск-галаксија, создадена пред 12,5 милијарди години. Имајќи предвид дека станува збор за најоддалечената галаксија од таков...

(Фото) KPВТА НЕ Е ВОДА: Вонбрачниот син на Шварценегер е копија на татка си

Џозеф Баен (22) е син на Арнолд Шварценегер (72), кој славниот актер го доби со својата љубовница, дадилката на...

Дали некогаш сте се запрашале каков е вкусот на човечкото месо? Дали повеќе личи на пилешко, јагнешко или свинско?

Грег Фут, водител на научно-забавната емисија “BritLab” на британскиот канал “BBC” одлучи да се впушти во табу светот на човечкиот вкус со голема помош на експерти.

Поради фактот дека во Велика Британија консумирањето на човечко месо е илегално, како и во поголемиот дел од државите во светот, Фут се одлучи за поинаков пристап – вршење на биопсија на мускулите на ногата. Парчето месо потоа е “зготвено” во лабораторија за да го помириса.

Со оглед на тоа дека вкусот на месо може да се “репродуцира” во човечкиот мозок до дури 80% точност користејќи го само чувството за мирис, Фут мораше да се потпре на тој пристап, инаку би завршил во затвор.

Со дополнителна анализа во лабораторијата заклучено е дека човечкиот мускул одговара на пилешко и говедско месо.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести