(Видео)ВНИМАВАЈТЕ НА ПАТИШТАТА: Силен ветер го завејува патот меѓу Тетово и Скопје

Поврзано

Сончево и потпопло со умерен ветер

Времето денеска ќе биде сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а повремено и...

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Потопло време, но и поpoјни дождови, гpмeжи и зacилен ветер

Следува период на потопло време, но ќе има повремена појава на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен...

НЕ ИЗЛЕГУВАЈТЕ БЕЗ ЧАДОР: И утре не очекува врнежливо време силен северен ветер

Времето утре ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, особено во западните делови. Можна е и ретка...

Сообраќајот се одвива по една сообраќајна лента и во едната и во другата насока. Патот е прооден за сите видови возила, но сепак се препорачува внимателно возење.

zabrana-sneg-5001

Силен северен ветер нанесува снег на патот меѓу Скопје и Тетово, така што сообраќајот се одвива по една сообраќајна лента и во едната и во другата насока. Патот е прооден за сите видови возила, но сепак се препорачува внимателно возење, без непотребни престигнувања на осојничавите места каде што има опасности и за појава на подмрзнат коловоз.

Како што веќе јави АМСМ, забрани за движење на тешки товарни возила има на планинските премини Стража, Плетвар, Ѓавато, Пресека, како и на кракот Маврово – Дебар.

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот, по интервенција на дежурните екипи од „Македонијапат“. Снег со слаб интензитет паѓа низ цела Македонија. Поради ниски температури, наместа е можна појава на голомразица.

Во клисурите и превоите можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – М.Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово-Дебар-Струга, Д.Капија – Удово, Катланово-Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен-Буково.

Засега нема информации за вонредни состојби на патиштата каде што пред неколку дена имаше поголеми застои. Така на патот од Велес кон Скопје, кај месноста Пуста Кула, засега сообраќајот се одвива непречено, но во отежнати зимски услови.

Исто така, на возачите им се препорачува со големо внимание да се движат на потегот од Велес кон Штип, каде што поради конфигурацијата на теренот, има засилено струење на воздухот и бргу се создаваат наноси од снег.

Снег паѓа на целата територија на државата, а температурите и утрово се под нулата. Во Маврово утрово е најстудено, -20 степени, и има најмногу снег, 68 сантиметри.

Висината на снежната покривка е 49 сантиметри во Пожаране, 45 во Лазарополе, 35 во Тополчани, 28 во Тетово, 27 во Дебар, 24 во Крушево, 23 во Ѓуриште, 22 во Берово, 17 во Крива Паланка, 16 во Битола, 12 во Куманово и Демир Капија, 11 во Охрид и Претор, 10 во Штип, Прилеп и Виница, 9 во Струмица, 8 во Скопје – Зајчев Рид и Скопје – Петровец и еден сантиметар во Дојран.

Актуелно

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за...

ДРАГАН КОВАЧКИ: Ова е крајно нeодгoвоpно однесување кон јавното здравје и животите на секој од нас, за ова се одговара кpивичнo

Ни ја забранија Задушница за да не се ширел КОВИД 19. Сите би се согласиле доколку тие мерки имаат чесна намера. Оти сите сме...

ВЛАСТА ЈА ТEPОPИЗИPA РАШЕЛА МИЗРАХИ: Луѓе во качулки ја cлeдaт екс министерката за труд и социјала

Долго време молчев на темава од причина што не сакав да посветам внимание на оние кои мислат дека со сила можат да ме заплашат...

УШТЕ ЕДЕН ЦPН ДЕН ЗА МАКЕДОНИЈА: Pекорден пик, 127 нoвoзaбoлeни во последниве 24 часа

Македонија бележи црни денови. Регистрирани се 127 новозаболени од Ковид-19 Во последново деноноќие. Ако бројката биде и официјално потврдена ова ќе биде најголем пик од...

ЗИБЕРИ СЕ ДИСТАНЦИРАШЕ ОД ЗАЕВ: Комисијата не излезе со став дека треба или не треба да има избори

Синоќа на „Топ Тема“ Арбен Зибери, директорот на Центарот за јавно здравје Скопје изјави дека Комисијата за заразни болести ниту еднаш нема посочено дека...

Повеќе вести