(Видео)ВО КИНА ОТВОРЕН НАЈДОЛГИОТ ПРЕКУМОРСКИ МОСТ НА СВЕТОТ

  • October 23, 2018
  • Коментари

Претседателот на Кина Си Џинпинг го отвори најдолгиот мост над морето во светот, што ги поврзува Хонг Конг и Макао со градот Џухај во Кина.
Церемонијата на отворање се одржа во јужниот дел на провинцијата Гуангдонг во Кина, објави кинеската телевизија. На свечената церемонијата присуствуваа највисоките функционери и 700 гости.Преминот над морето е тежок од 400.000 тони е дизајниран да издржи земјотрес од 8 степени и најсилните тајфуни. Неговиот животен век се проценува на 120 години.

Изградбата на мостот почна во 2009 година и се планира да заврши во 2016 година, но проектот е, наводно, се соочуваат со корупција, намалување на буџетот, бури …..

Мостот ќе биде отворен за сообраќај во среда. Тоа ќе го намали времето за патување помеѓу Хонг Конг и Јуџуи од три часа на 30 минути.

Претходно «
Следно »