December 4, 2021, 3:59 pm

(Видео)Во тек е најголемиот „воен десант“ на Американската војска на Балканот

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Најголемиот „воен десант“ на американските воени сили на балканот, во моментов се одржува на северот на соседна Грција, пренесуваат локалните медиуми.

Според информациите на тамошните меидуми, во пристаништето во Александрополис пристигнале 120 хеликоптери и 1000 борбени возила, а заедно со воената техника пристигна и војска.


Како што прецизираат, планнот е оттаму војската и техниката да бидат испратени на вежби во земјите од Источна Европа.


Експертите веќе ја нарекуваат оваа операција како една од најголемите американски воени мисии вперени кон зајакнување на американското присуство на Балканот и на Црното Море.

Latest News

Починаа уште 7 лица во текот на изминатото деноноќие – регистрирани нови 342 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.349 тестирања,...

More Articles Like This