(Видео)ГЕРМАНСКА ДОКТОРКА НОМИНИРАНА ЗА НОБЕЛОВА НАГРАДА: Овој начин на исхрана може да помогне во борбата со ракот

  • March 31, 2018
  • Коментари

Доктор Џоана Будвик е германска биохемичарка, која во 1950 докажала дека во крвта на секој човек кој е дијагностициран со карцином недостасуваат поединечни клучни елементи како фосфат и лопопротеин. Без нив ќелиите на ракот растат и се размножуваат без контрола

Како што наведува Будвик, масните киселини со барем 18 атоми на карбон во ланец со јаглехидрати можат да го решат проблемот. Овие масни киселини можат да се најдат и во лененото масло, кое не смее да биде обработено и загревано, затоа што тоа штети на неговата структура.

„Исхраната на луѓето често се состои од материјали кои имаат долг век на траење и кои се преработени така да не спаѓааат во групата на здрави производи“, рекла Будвик.

Ленот и лененото масло имаат силно антиканцерогено својство, но тие исто така ги чуваат крвните садови кои станале тврди и ронливи, особено кај пациенти со карцином. За најдобри резултати, лененото масло би требало да се комбинира со урда во изедначена смеса. Оваа комбинација пружа корисни елементи погодни за ќелиите.

Упатство за исхрана:
– Не конзумирајте шеќер како засладувач, користете цеден сок од грејпфрут
– Не јадете животински маснотии, како сланина
– Потполно исфрлете преливи и топинзи
– Заборавете на мајонез
– Месото е дозволено, но исклучиво органско
– Пијте свежи сокови од целер, морков и цвекло
– Три пати дневно пијте топол чај од нане, грејпфрут или шипинки. Можете да ги засладите со мед.
– Исфрлете вештачки засладувачи, особено високо фруктозен пченкарен сируп
– Исхраната мора да биде без хемикалии
– Исфрлете преработена храна
– Ограничете употреба на лекови
– Не пијте флаширана вода и вода од чешма (било која течност која содржи флуорид)
– Јадете само свежо подготвена храна

*Целта на овој рецепт не е да пружи лажна надеж, туку како додатна опција во борбата против ракот. На вас е да донесете одлука дали ќе го испробате овој рецепт.

Претходно «
Следно »