(Видео)ГЕРМАНСКИ НОВИНАР ДИРЕКТНО ОД ДУМА: Жителите на Дума во Сирија велат дека хемискиот напад бил дело на терористите

Поврзано

Кpитичнo во САД – Рекорден број нoвoзaболeни и хocпитализиpaни лицa со Koвид-19

Ковид-19 и понатаму се шири во САД, а во одредени сојузни држави забележан е рекорден дневен пораст на бројот...

Не стивнува ширењето на кoрoнaвиpycот во светот

Од почетокот на пандемијата над 12,75 милиони луѓе во светот се заразени со коронавирусот, додека 563.869 пациенти починале. Русија вчера...

Регистрирани два зeмјoтpecи во Кина

Земјотрес со јачина од 5,1 степени денеска го потресе североисточниот кинески град Тангшан, соопштија локалните власти. Потоа е регистриран уште...
- Advertisement -

Ули Гак од германската телевизиска мрежа ЗДФ ја посети Сирија и пријави дека воздушните жители на големиот бегалски камп што избегале од Дума инсистираат на тоа дека наводниот хемиски напад од 7 април се случил од страна на терористите. По нападот, САД, Велика Британија и Франција започнаа воздушен напад врз Сирија, тврдејќи дека владата го прекршила меѓународното право.

Германскиот телевизиски репортер Ули Гек го посети бегалскиот камп, каде што избегаа околу 20.000 луѓе од Источна Гута и Дума. Според новинарот, луѓето од таму беа убедени дека хемискиот напад, за кој се обвинува сириската влада, беше изведена од страна на терористите.

Според поранешните жители на Дума, цитирани од репортерот на ЗДФ, местото на нападот било командно работно место Даеш *. Терористичката група има поставено балони за гас за гас, така што тие би експлодирале ако бидат погодени од владини воздушни сили, олеснувајќи ги наводите за намерно владин хемиски напад.

Новинарот, исто така, рече дека луѓето од кампот му рекоа дека веќе имало такви провокации во Дума. Тие рекоа дека некој вид на обука, како што го нарече новинарот, се случи, кога луѓето биле изложени на гас. Ова беше снимено и подоцна дистрибуирано како доказ за нападот.
Гек не ќе гарантира за секоја реченица од овие извештаи, но исто така истакна дека се чинело дека има нешто во него. Во својот извештај од Сирија, тој, исто така, разговараше со докторите од болницата, која беше прикажана во наводните видео-докази за нападот, дистрибуиран од Белата кациги. Медицинските лица им кажаа на новинарите дека не забележале знаци на труење со гас кај пријавените жртви.

Извештаите од кампот за бегалци кореспондираат со неодамнешните наоди на сириските владини сили во предградието на Дамаск Дума. Тековната операција за пребарување открила серија подземни простории каде што терористите кои неодамна беа протерани од областа, наводно, користеле хемиско оружје.

Минатата недела мисијата за откривање на факти на ОЗХО ја посети Доума за собирање примероци во обид да го испита наводниот хемиски напад на 7 април, што му се припишува на владата на Башар Асад.

Сириската влада ги негираше обвинувањата за овој инцидент, а претходно во март руското министерство за одбрана предупреди дека терористите во Сирија можеби планираат напад со лажна знаме што вклучува хемиско оружје.

Сепак, пред да заврши истрагата, САД, Велика Британија и Франција започнаа масовен ракетен напад против Сирија, за кој тврдеа дека целни владини објекти се користат за производство на хемиско оружје.

Во 2013 година, Сирија, исто така, беше обвинета за започнување на хемиски напади, кои, наводно, се случиле и во предградието на Дамаск. Потоа, владата се откажа од големиот арсенал на хемиско оружје, кое подоцна беше уништено под контрола на ОПЦВ.

Latest News

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден...

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако обвинителот којшто е главен овие...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за враќање на Груевски и ништо...

Мицкоски: Димитров зборува за правда, а во исто време е слуга на човекот кој има две амнестии

Јас чувствувам кај господинот Димитров нервоза уште од самиот почетокот на кампањата. Тој влезе во кампањата со навреда за ВМРО-ДПМНЕ дека било здружение замислете...

Разочарувањето кај народот од политичарите е огромно, бидејќи преку ноќ се збогатија на грбот на народот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа Телевизија истакна дека во Македонија најголемо е разочарувањето во...

More Articles Like This