(Видео)ГО ИМАШЕ ПОСЛЕДНИОТ НАСТАП СО ШАБАН: Теа Таировиќ објави снимка од последниот заеднички настап пред тpaгeдиjaта – таа се спасила поради една грешка!

  • February 18, 2019

Српската пејачка Теа Таировиќ пееше со Шабан Шаулиќ на неговиот последен настап во животот, по кој во тешка нecpeќа легендата на народната музика го загуби живoтoт.

По враќањето во Белград, Теа едвај успеала да изговори неколку реченици.

-Шабан после својот последен блок отиде во хотел, од каде утрово од Дизелдорф требаше да лета директно за Белград. Кога тргнавме кон аеродром ни кажаа дека Шабан имал нecpeќa и дека е пoвpeдeн, но кога стигнав на аеродром дознав дека пoчинaл, раскажува Теа.

-Не можам да верувам дека повеќе го нема. Синоќа го имаше, според мене, еден од најдобрите настапи, публиката никогаш подобра… Луѓето доаѓаа да се сликаат, тој и во текот на настапот се фотографираше со фановите. Навистина сум во шок. Не сум свесна што се случи. Знам само дека ќе го памтам до крајот на животот онаков каков што беше синоќа, весел и насмеан, раскажува Таировиќ, која како што објаснува за српските медиуми, една работа и го спасила животот.

-Јас го изгубив куферот во текот на летот, додека доаѓав во Билефилд и се нервирав околу изгубениот куфер, а Шабан и неговиот колега ми рекоа:

-Е да идеше со нашиот лет, немаше да го изгубиш куферот. Доколку одев со нивниот лет, ќе бев со нив во тој автомобил…. изјави пејачката.

Тие имаа и заедничка песна, со која Шабан помогна многу за кариерата на младата пејачка.

Претходно «
Следно »