September 25, 2020, 5:30 am

(Видео)Грозјето ќе му го иcтypaaт пред куќа на Заев

Поврзано

(Видео) Уште еден случaj на пoлициcka бpyталнocт

Уште еден случај на пoлициска бpyталност фaтeн на кaмера. На социјалната мрежа фејсбук се појави видео на кое се...

Вонредна вест: И Грција ќе ни постави вeто по Бугарија – одложена ратификацијата на договорот од Преспа

Грчките власти од засега нeјасни причини денеска ја одложија ратификацијата на неколку билатерални договори за соработка со Македонија кои...

Атиџе се oнecвecти на саемот за пчеларство, лekapи од Бpзa пoмoш ја ocвecтyвaa

Хероината од филмот „Медена земја“, Атиџе Муратова, падна во несвест за време на отворањето на „Денови на македонскиот мед“...
- Advertisement -

Бидејќи владата се уште нема решение за ниските откупни цени на грозјето во Тиквешијата, лозаропроизводителите денес на прес-конференција предупредија дека тие ќе ги радикализираат чекорите до исполнување на нивните барања за зголемување на откупната цена, но и гарантирана минимална цена и пет денари по килограм субвенции.

Лозаропроизводителите најавија дека ако во наредните неколку дена не се корегираат откупните цени и ако владата не гарантира субвенции, тогаш тие ќе започнат со граѓанска непослушност, а ќе ги блокираат и поголемите винарии во Кавадарци, Росоман, Неготино, Демир Капија и Валандово.

„Детето требаше да оди во Германија, не го пуштив. Парите ги дадовме за лозје, за препарати, а сега на грозјето што ќе му правиме. Јас сум решен да одам до крај. Сиот род ќе му го однесам на Заев пред куќата. Во Струмица ќе одам.“ – вели еден од лозаропоризводителите, присутен на денешната прес конференција.

Новиот министер за земјоделство Аријанит Хоџа се уште нема закажано состанок со лозарите.

Latest News

Ако немало Македонци, можело ли речиси 200 години да има „Македонско прашање“?

Кога се чита бугарскиот меморандум до членките на ЕУ, со кој се негира се’ македонско, почнувајќи од јазикот, секој...

Време: Сончево до 31 степен, попладне доаѓа дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец. Кон...

Костовски: СДСМ планира приватизација на Македонски пошти

Трифун Костовски, сопственикот на Еуростандард банка во вечерашното гостување во емисијата Заспиј ако можеш вели дека е убеден дека подолг временски период е кроен...

Заев мора да сфати дека не држи мoнопол на клучните одлуки за европските прашања

Заев мора да сфати дека не држи монопол на клучните одлуки за европските прашања и мора да понуди платформа. Доколку сам го истурка процесот...

(Видео) Нов инцидент на полициска бpyталност

По вчерашниот бpyтален нaпaд на луѓе во Битола, вечерва нов инцидeнт со исти исход се случи во Скопје. На видеото кое кружи на...

More Articles Like This