(Видео)Грозјето ќе му го иcтypaaт пред куќа на Заев

Поврзано

(Видео) Пандов: На 25 да излеземе и да му покажеме на Зaев дека тepopистите се во Влада, а не во зaтвop

Претседателот на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Пандов, во своето гостување во вонредното издание на емисијата Неделен брифинг на...

(Видео) Пандов: Камчев со белешка го спакуваа во Шутка, Рашковски до гуша во kpиминал и kopупција одвај доби домашен притвop

Претседателот на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Пандов, во своето гостување во вонредното издание на емисијата Неделен брифинг на...

(Видео) Пандов: Секој еден од нас треба да се разбуди и во недела пред Владата со срце и љубов да побара правда и слобода...

Претседателот на патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ  Александар Пандов во денешното издание на "Неделен брифинг" на Инфомакс порача дека секој...
- Advertisement -

Бидејќи владата се уште нема решение за ниските откупни цени на грозјето во Тиквешијата, лозаропроизводителите денес на прес-конференција предупредија дека тие ќе ги радикализираат чекорите до исполнување на нивните барања за зголемување на откупната цена, но и гарантирана минимална цена и пет денари по килограм субвенции.

Лозаропроизводителите најавија дека ако во наредните неколку дена не се корегираат откупните цени и ако владата не гарантира субвенции, тогаш тие ќе започнат со граѓанска непослушност, а ќе ги блокираат и поголемите винарии во Кавадарци, Росоман, Неготино, Демир Капија и Валандово.

„Детето требаше да оди во Германија, не го пуштив. Парите ги дадовме за лозје, за препарати, а сега на грозјето што ќе му правиме. Јас сум решен да одам до крај. Сиот род ќе му го однесам на Заев пред куќата. Во Струмица ќе одам.“ – вели еден од лозаропоризводителите, присутен на денешната прес конференција.

Новиот министер за земјоделство Аријанит Хоџа се уште нема закажано состанок со лозарите.

Latest News

Косово го oдби бapaњeтo нa Македонија за ekcтpaдициja нa eдeн oд y6иjцитe oд Cмилкoвскo

Основниот суд во Приштина го одби барањето на Министерството за правда на Македонија за екстрадиција на Африм Исмаиловиќ, осуден...

More Articles Like This