(Видео)ДЕТАЛИ ЗА ВЧЕРАШНАТА ПРЕЛСТЕРКА ВО ТЕТОВО: Полицијата трага по десетина лица кои се пукале со „Калаши“

  • December 1, 2018

Нема повредени во оружениот инцидент што синоќа нешто по 21 часот се случи на булеварот „Маршал Тито“ во центарот на Тетово, информираа од теовската полиција.

Пукањето со огено оружје било пријавено во полиција околу 21 часот и 10 минути од страна на граѓанин. Полицијата по добиени сознанија дека учествувале во престрелката приевла три лица – Д.М.(43) од Лавце и Б.Д.(43) од Тетово, како и Џ.Р.(28) од Шипковица, а се трага по уште десетина лица.

Уште синоќа на место на ицнидентот излегоа полициски екипи. Тие со полициски ленти блокираа дел од булеварот од спротивната страна каде имаше оставено возило, како и дел од тротоарот пред ресторанот Делфин за крим техничка обработка.

Првичните информации од истрагата велат дека најпрвин започнала расправија помеѓу Д.М.(43) од Лавце и Б.Д.(43) од Тетово од една страна со Н.М.(34) Тетово од друга страна во едно казино по што тие излегле на булеварот каде започнале и престрелка со огнено оружје, пиштоли и калашникови. Од куршумите биле оштетени три угостителски и продажни објекти, една балконска врата од стан и едно возило. Според очевици на настанот, дел од куршумите завршиле и во стаклото од излогот на ресторантот Делфи, но за среќа никој не бил повреден иако меѓу гостите настанала паника по што најголем дел од нив избегале од задниот влез.

Увид покрај екипи на полицијата извршил и јавен обвинител и се работи на целосно расчистување на случајот. Според досегашните неофицијални информации на самото место биле пронајдени повеќе чаури за пиштол и калашников калибар 9 и 7,62 милиметри, две возила и други траги што биле подигнати за вештачење.

Krisma ne Tetove

Gepostet von Tetova Sot am Freitag, 30. November 2018

Претходно «
Следно »