(Видео)ДОДЕКА НИЕ СЕ ЗАНИМАВАМЕ СО ЗАЕВ: Светот се менува – Ердоган го пречека Путин со сите државни почести пред вратата на неговата претседателска палата!

Поврзано

Се cпpeмa ли Кина за Трета Светска вojнa?

Сателитски снимки покажуваат дека Кина собира војници и опрема на границата со Индија после насилниот судир минатиот месец -...

(Видео) Со висока резулација, „нajлyдата“ снимка од eкcплозиjaта во Бејрут

Либанските спасувачки екипи продолжуваат со потрагата по повеќе од 100 лица кои се водат како исчезнати, денoви по големата...

(Видео) Тpaмп cтpaвyва од aтeнтaт – „Ме гледате за пocледен пат“

Забелешките на претседателот Трамп за време на говорот предизвикаа шпекулации откако тој се осврна на тоа дека има многу...
- Advertisement -

Претседателот на Русија Владимир Путин пристинга во претседателската резиденција на турскиот лидер Реџеп Таип Ердоган, кој го пречека Путин пред вратата, по што двајцата лидери се упатија кон главиот влез по црвен тепих, долж кој беше поставена почесната гарда

Тоа е петти состанок на Путин и Ердоган оваа година. Во март и мај турскиот претседател одеше во Русија, а подоцна во мај лидерите имаа краток состанок на маргините на форумот „Еден појас – еден пат“ во Пекинг, а исто така разговараа и во јули на маргините на самитот Г20 во Хамбург.

Главната тема на денешниот состанок ќе биде ситуацијата во Сирија, а пред се координацијата на акциите на Русија и Турција во областа на деескалација на судирите. Путин и Ердоган ќе разговараат и за референдумот за независност на Ирачкиот Курдистан и различни аспекти на билатералните односи.

https://www.youtube.com/watch?v=sLh19Eqa_y8

https://www.youtube.com/watch?v=UZ8DzKllqZk

Latest News

Се cпpeмa ли Кина за Трета Светска вojнa?

Сателитски снимки покажуваат дека Кина собира војници и опрема на границата со Индија после насилниот судир минатиот месец -...

Растат трошоците за живот, за живот на четиричлено семејство во јули му требале 33.265

На едно четиричлено семејство во просек во јули му биле потребни 33.265 денари за задоволување на основните месечни потреби. Најмногу пари, според Синдикалната минимална кошница,...

Kpитичнo во Геријатриската бoлницa: Уште 10 нови пoзитивни на Koвид-19, вкупно 17 пaциeнти зaрaзeни, од нив тројца вработени

Нови 10 пациенти со Ковид-19 се дијагностицирани во Специјализираната болница за геријатриска и палијативна медицина „13 Ноември“ во Скопје, потврди за МИА министерот за...

Среде пандемиja во Тетово, трет ден бeз вода

Населбата Блок 70 е една од најпогодените во Тетово каде во одредени станбени згради трет ден граѓаните воопшто немаат вода поради големите дефекти во...

Тетовчани, Гостиварчани и Чаирчани се бopaт за 2 милиони народ

Големо „НЕ“ за поскапување на струјата и самораспуштање на Регулаторна велат жителите на Тетово кои се силно револтирани поради одлуката на Регулаторната комисија за...

More Articles Like This