(Видео)ДОСТА Е НАСИЛСТВО И ЦЕНЗУРА ВРЗ НОВИНАРИ: Насер Селмани повика да се стави крај на насилството и цензурата врз новинарите

Поврзано

(Фото) ИГОР ЏАМБАЗОВ ПОВТОРНО СЕ ЗАЉУБИ?: Еве со кого најпознатиот македонски шоумен го поминува времето во карантин

Изминатите денови најпознатиот македонски шоумен објави неколку фотографии на својот Инстаграм профил, на кои се гледа дека друштво во...

ДОБРИ ВЕСТИ ОД ВЕЛЕС: Денеска двајца оздравени од Ковид-19, четвртти ден нема новозаболени

Според податоците од ЈЗУ Центар за јавно здавје во Велес денеска има двајца оздравени од Ковид-19 кои биле на...

ХРВАТСКИТЕ МЕДИУМИ ЗА СКАНДАЛОТ СО ТОЗИЈА: Прашуваат дали неговите ставови се ставови и на македонската Влада?

И хрватскиот портал „Отворено“ објави за скандалозното однесување на директорот на Агенцијата за Филм на Македонија Горјан Тозија, кој...

Како една од причините за денешниот протест на новинарите пред Владата на Република Македонија се навредите и заканите врз претседателот на здружението на новинари на Македонија Насер Селмани од страна на Беќир Асани, висок партиски функционер од ДУИ кој нападна службено лице – жена полицајка пред неколку дена само поради тоа што си ја вршела службената должност и повикала пајак служба да го крене возилот на Асани кое пак било непрописно паркирано, како и од неговиот брат.

Селмани кој јавно реагираше на нападот на Беќир Асани подоцна стана мета на закани и вербални напади од страна на Асани.

Според него намерата на овие закани била многу едноставна. Како што рече тој ако успеат Насер да го замолчат, тогаш можат сите. Според него оваа закана не ја доживуваа лично само кон себе, туку и кон сите негови колеги новинари како и кон граѓаните.

-Ако се замолчат новинарите и медиумите тогаш замолчена е и јавноста, додаде тој.

Селмани во своето обраќање пред владата побара и запирање на нарачаните судски процеси, како во случајот со уредникот на „Инфомакс.мк“ кој Обвинителството во Куманово го гони поради објавување на фотографија од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, додека тој држел прес конференција како дел од изборната кампања во 2017-та година.

– Затоа што новинари се влечат по судови затоа што сликаат јавни личности на јавни места – изјави Селмани, објаснувајќи дека тоа е класичен вид на притисок врз медиумите и цензура.

- Advertisement -

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...
- Advertisement -

Повеќе вести

- Advertisement -