(Видео)ЕДНА РАКЕТА, 500 КИЛОГРАМИ ЕКСПЛОЗИВ: Погледнете го страотниот поморски одбрамбен систем „Рубеж“

Поврзано

Во бopбa пpoтив Koвид-19, Русија подготвена за извоз на лeкoт aвифaвиp

Поради недостигот на лекови против Ковид-19 во светот, Рускиот директен инвестициски фонд (РДИФ) е подготвен да го извезува лекот...

Русите му овозможија на Путин да остане на власт до 2036 година

Мнозинството руски граѓани гласаа за измени на Уставот што ќе му овозможат на претседателот Владимир Путин да остане на...

Над 70% од граѓаните гласаа за предлогот на Путин за измена на Уставот на Русија

71,46 проценти од руските граѓани гласаа за измените во Уставот на Русија, додека 27,55 проценти од граѓаните беа против,...

На рускиот Арктик во тек е голема воена вежба, каде што е прикажано оружјето со кое ќе се бранат националните интереси на Северниот пол

rubez
Во воените вежби на Арктикот руската војска го извежбува гаѓањето од брегот по бродови на имагинарен непријател. Во ова гаѓање се користи ракетниот систе Рубеж (граница).

Рубеж е идеален ракетен систем за сочувување на Северниот морски пат. Уништување и неутрализирање на цели на море се врши во радиус од 100 километри. Самиот Рубеж е вооружен со „крилести“ ракети „Термит-Р“, а секоја од нив носи 500 килограми во тротилски еквивалент.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести