(Видео)ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ МОЖЕ ДА ПРЕДИЗВИКА И БЕЗБЕДНОСЕН ПРОБЛЕМ: Како двојазичноста ќе влијае врз Армијата на Република Македонија

Поврзано

ДОКТОР ПАНОВСКИ: Со олабавувањето на мерките младите ќе се опyштат и ќе се враќаат дома во 5 наутро

Доктор Пановски смета дека олабувањето на мерките може да има спротивен ефект, посебно кај младите кои сега ќе опуштат...

(Видео)ЗАТВОР ЛИ Е, ПАНАЃУР ЛИ Е: Терористите од Диво Насеље од затвор во живо гостуваа во емисија на Косовска телевизија

Каква држава е онаа, во која луѓе осудени за 100 ќебапчиња немаат право на посети, телефони и нормални услови...

(Видео) ЗИМА ВО МАЈ: Вистинска зимска идила денес на Пелистер

Зимата на Пелистер не се предава дури и на крајот од месец мај. Пониските температури насекаде во земјава денеска донесоа...

Двојазичноста која владата на Заев и Ахмети упорно се труди силеџиски да ја протне, и покрај очигледното противење на народот, но и на Врховниот командант и претседател на Р.Македонија Ѓорѓе Иванов, може да предизвика и далекусежни последици по безбедноста на државата

 

Имено, законот за двојазичност, доколку насилно стапи на сила, без потпис од претседателот Иванов туку во стилот на пучистичките режими каде друг делегиран функционер, во случајот Талат Џафери, го потпише и на тој начин нелегално го обзнани законот, истиот ќе повлече и измени во други закони кои се однесуваат на општественото уредување.

Помеѓу законите се наоѓа и Законот за служба во АРМ, во кој прецизно е наведено дека во службата на армијата се користи исклучиво Македонскиот јазик и неговото кирилско писмо, во секаков вид на кореспонденција и давање на наредби.

Генералот потполковник на АРМ Методија Величковски, пред седум месеци во изјава за медиумите го објасни начинот на кој функционира кореспонденцијата во Армијата на Република Македонија, но и издавањето на наредби.

„Во Законот за служба во Армијата на Република Македонија, во членот 5. е недвосмислено, концизно, јасно и беспредметно за дискусија дефинирано начинот на употреба начинот за употреба на македонскиот литературен јазик и неговото кирилско писмо. Тоа подразбира дека секој вид на кореспонденција, командување, извршување на наредби, изработка на документи, и во мир и во војна, изработка на правила, доктрини и упатства исклучиво само и на ниту еден друг начин освен на Македонскиот литературен јазик и неговото кирилско писмо“ – изјави пред седум месеци генералот Величковски.

Доколку Џафери и Заев сепак успеат на нелегитимен, силеџиски начин да го стават законот за двојазичност во сила, тогаш тоа би повлекло и наметнување на јазикот и начинот на командување во АРМ на јазик на кој поголемиот број на припадници не го познаваат, што неминовно ќе донесе до безбедносен проблем и безредие во Армијата.

Генералштаб на АРМ

За работите да бидат појасни.Изјава на генерал потполковник Методија Величковски

Julkaissut Македонско ВВ и ПВО, Хеликоптерска единица на МВР Sunnuntaina 3. syyskuuta 2017

Актуелно

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

СКОПЈЕ ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: 16 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

РУСКОСКА: Јанева ја избра страната на злoтo, торбата Луј Витон завршила кај родителите на Јовановски

Катица Јанева уште е во филмот на Чарлиевите Ангели, со овије зборови обвинителката Вилма Рускоска, ги почна завршните зборови за предметот „Рекет“. Според неа, Јанева...

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата земја, наведувајќи неколку држави во...

Повеќе вести