(Видео)ЗАСТРАШУВАЧКА ТЕХНОЛОГИЈА: Ласерско-роботски снајперски систем, кој нишани и го наведува куршумот на метата!

Поврзано

Ново супер лесно оклопно возило на руската apмија

Руска вoeно-индустриска компанија направи ново лесно оклопно возило „Стрела“, објави телевизијата „Звезда“. Возилото тежи 4,7 тони , што е двојно...

Руски тeнкoви Т-72 пристигнуваат во Србија

Белград до крајот на годинава очекува испорака на првата тура тенкови Т-72Б3, изјави за РИА амбасадорот на Србија во...

(Фото) Промовирано новото оклопно возило на српската apмија

Министерот за одбрана, Александар Вулин, и началникот на Генералштабот на српската армија, генерал Милан Мојсиловиќ, присуствуваа на презентацијата на...
- Advertisement -

Пролетта 2013, тексашката компанија „Трекинг Поинт Солушнс“ на пазарот го претстави првиот во историјата систем за прецизно наведување на куршуми на големи растојанија, со ласерско-роботскиот систем

Некои овој систем го нарекуваат „пушка на утрешноста“, а технологијата е толку напредна што почетници можат да погодат мета на екстремни далечини со еден куршум во само неколку минути од запознавањето со роботската пушка.

Системот на нишанење и пукање на ласерско-роботската пушка е базиран на системите за лансирање на ракети од воените офанзивни авиони, што според основачот на „Трекинг Поинт“ Џејсон Шубл само го отсликува патот по кој ќе се движи технологијата во пешадиското вооружување.

Според Шубл, со помош на оваа технологија на снајперот, или ловецот, ќе се обезбеди почисто убиство, односно почист и похуман погодок, кој ќе резултира со инстантна смрт, наместо со тешки повреди.

Latest News

Во Велес излезност од 48,28 отсто, Општина Градско и Општина Чашка со нешто повеќе

Од вкупно 45 989 гласачи регистрирани на Единствениот избирачки список до 19 часот гласале 48,28 отсто или 22 203...

Неготино со 63 отсто одзив до 19 часот, Демир Капија 62,31, Росоман 59,5 и Кавадарци 56,5

Според податоците на општинските изборни комисии до 19 часот излезноста на денешните предвремени парламентарни избори во Неготино изнесува 63 отсто, во Демир Капија 62,31,...

Во Битола до 19 часот гласале 52 отсто од избирачите

На денешните вонредни парламентарни избори во Битола до 19 часот гласале 52 отсто од вкупно 81.488 регистрирани лица со право на глас. Во Битола и...

До 19:00 часот во Дебар гласале 38, во Центар Жупа 19,9 отсто од вкупниот број гласачи

Во општините Дебар и Центар Жупа, кои се дел од петтата изборна единица, до 19:00 часот на вонредните парламентарни избори своето право на глас...

Во Ресен излезноста до 19 часот 45,2 отсто, во Демир Хисар 62 отсто

Во општините Ресен и Демир Хисар изборите се во тек, а граѓаните без проблеми и безбедно го остваруваат правото на глас и избор. Заменик претседателот...

More Articles Like This