September 25, 2020, 6:35 pm

(Видео)ЗДРОБЕНИ ЏИХАДИСТИЧКИТЕ ФОРМАЦИИ: Сириската армија со молскавична офанзива во Идлиб!

Поврзано

(Видео) Ckaндал во Аргентина: Пратеник водел љубов за време на вирутелната седница

Пратеник од Аргентина бил cycпендиран откако камерите забележале како води љубов со својата партнерка, за време на вирутелната седница. За...

Се создаде нова, уште позapaзна мyтација на ковид-19

Резултатите од една нова студија покажуваат дека Ковид-19 создал нова мyтација која се чини дека е уште позapaзна, а...

Вojcката му спpeма пyч на Тpaмп: Heма да ги пoчитyва нapeдбите за спpaвyвaње со нeмиpитe

Високи претставници на одбраната во САД разговарале за оставка доколку претседателот Доналд Трамп ѝ нареди на американската војска да...
- Advertisement -

Сириската арапска армија (САА) ја премина границата на покраината Идлиб по жестоката офанзива која е започната рано изутрината

Според извештаите на сириските воени репортери кои ја пратат единицата на својата војска на северот на покраината Хама, со силна поддршка на руското воздухопловство, САА во силен продор брзо стигнала до местото Балил како и блискиот истоимен рид, кои се ослободени во попладневните часови.


Дури и „бунтовничките“ медиуми објавија дека џихадистите со голема брзина ги губат своите позиции на градицата на Идлиб, прикажувајќи снимки од денешните борби и повлекувањето на нивните сили.

Руската аивјација одигра пресудна улога, нанесувајќи им на џихадистите страотни губитоци во текот на претходните два дена, во бомбардирањето со таков интензитет што сириските репортери, како што тврдат, до сега немале прилика да видат.

https://www.youtube.com/watch?v=DkCFy90xOc0

Бидејќи официјален Дамаск сеуште се нема огласено по оваа изненадна офанзива, а ниту сириските медиуми не успеаа да добијат повеќе детали од своите извори, засега не е возможно со сигурност да се утврди конечната цел на операцијата. Најверојатно, примарна цел е местото Абу Дали, некогашен трговски центар во овој дел на Сирија.

https://www.youtube.com/watch?v=6cvEyEFmKnE

Latest News

Одложена средбата меѓу Белград и Приштина во Брисел

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалог Белград-Приштина, Мирослав Лајчак рече дека состанокот на експертската група дијалог Белград-Приштина, закажан за...

Шаќири: Со етничкиот клуч за вработување Албанците се дeградирани и пoнижeни

Лиса Баута Шаќири, магистар по правни науки и гласноговорник против етничкиот клуч на вработувања кои беа најавени од страна на Владата, во денешното гостување...

Др. Марковски: Со само двајца инфekтолози во Комисијата за зapазни болecти не очекува лош период

Проф. д-р инфekтолог и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Вело Марковски во вечерашното гостување Што не е јасно на ТВ Алфа, вели дека во...

(Видео)Teнзичнo во Кавадарци, пoлициjaтa ги cпречува лозарите да излезат на пooтест пред општината

Кавадарци и околните села се под вистинска полициска окупација, откако лозарите најавија масовни протести пред зградата на општина Кавадарци незадоволни од откупната цена на...

(Видео) Се cyдрија три возила: Тешkа сообрaќајка кај Злokyќани

За среќа, според информациите, нема тешко повpeдени, но причинета е голема материјална штeта. Од она што можеше да се забележи на лице место, во...

More Articles Like This