December 4, 2020, 3:31 am

(Видео)ЗДРОБЕНИ ЏИХАДИСТИЧКИТЕ ФОРМАЦИИ: Сириската армија со молскавична офанзива во Идлиб!

Поврзано

Снoyден пoкaжа лавовcко cpце со пopaката до Tpaмп: Помилyвaj го Acaнж нe мeнe, спacи го нeгoвиoт живoт

Поранешниот американски разузнавач покажа какво лавовско срце има впрочем тој со последниот свој Твитер статус во кој испрати порака...

СЗО: “Мoжнo e вoвeдyвaњe eлeктpoнcки cepтификaти зa вakцинaциja”

Светската здравствена организација (СЗО) не препорачува земјите-членки да издаваат „пасоши за имунизација” на граѓаните кои се опоравиле од Ковид-19,...

Британија и покрај негирањето сепак размислува за еден вид „Корона пасош“

Надим Захави, британски министер задолжен за заштита на граѓаните од ковид-19 и вакцинација, ги предупреди сопствениците на услуги и...
- Advertisement -

Сириската арапска армија (САА) ја премина границата на покраината Идлиб по жестоката офанзива која е започната рано изутрината

Според извештаите на сириските воени репортери кои ја пратат единицата на својата војска на северот на покраината Хама, со силна поддршка на руското воздухопловство, САА во силен продор брзо стигнала до местото Балил како и блискиот истоимен рид, кои се ослободени во попладневните часови.


Дури и „бунтовничките“ медиуми објавија дека џихадистите со голема брзина ги губат своите позиции на градицата на Идлиб, прикажувајќи снимки од денешните борби и повлекувањето на нивните сили.

Руската аивјација одигра пресудна улога, нанесувајќи им на џихадистите страотни губитоци во текот на претходните два дена, во бомбардирањето со таков интензитет што сириските репортери, како што тврдат, до сега немале прилика да видат.

https://www.youtube.com/watch?v=DkCFy90xOc0

Бидејќи официјален Дамаск сеуште се нема огласено по оваа изненадна офанзива, а ниту сириските медиуми не успеаа да добијат повеќе детали од своите извори, засега не е возможно со сигурност да се утврди конечната цел на операцијата. Најверојатно, примарна цел е местото Абу Дали, некогашен трговски центар во овој дел на Сирија.

https://www.youtube.com/watch?v=6cvEyEFmKnE

Latest News

Снoyден пoкaжа лавовcко cpце со пopaката до Tpaмп: Помилyвaj го Acaнж нe мeнe, спacи го нeгoвиoт живoт

Поранешниот американски разузнавач покажа какво лавовско срце има впрочем тој со последниот свој Твитер статус во кој испрати порака...

Словенија започнува масовно тeстирање со aнтигeни тестови за да се идeнтификуваат асимптоматските случаи

Владата на Словенија нарачала 1,5 милиони брзи антигени тестови за коронавирус, кои треба да започнат да се користат оваа година, рече министерот за здравство...

Андоновска: Власта печали на маката на граѓаните и тестовите ги наплаќаат по огромни цени, термин и резултати се чекаат со денови

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Заспиј ако можеш” гостуваше членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ и стоматолог др. Марија Андоновска, која зборуваше за...

Вечерва снег и магла на Попова Шапка

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено со умерен интензитет, по наместа влажни коловози. Врнежи од слаб снег се бележат на Попова Шапка, но во...

Гpчки вecник откpивa: Бyгapcки авиoни ќе го чувaaт мaкeдонcкото нeбo

Грчкиот весник „Катимерини“ пишува дека Македонија и Бугарија преговараат за вклучување и на источниот сосед во чувањето на македонското небо како дел од напорите...

More Articles Like This