September 28, 2020, 5:26 pm

(Видео)ЗЕМЈАТА ПОД СЕРИОЗНА ЗАКАНА: Огромен астероид вечерва ќе помине во близина на нашата планета

Поврзано

Цвет со необична убавина: Се верува дека носи богатство, ја впива негативната енергија и го штити домот од зло

Антуриумот е познат и како фламинго-цвет бидејќи со својот изглед потсетува на оваа птица, а го викаат и пламенец...

Гвинет Палтроу целосно гола го прослави 48. роденден ФОТО

Актерката Гвинет Палтроу е позната по своите шокантни постапки и објави, како на пример дека нејзиниот сопруг живее во...

Колку заработува Новак Ѓоковиќ? Луксузни јахти, големи имоти и донации

Што и да помисли некој за Новак Ѓоковиж, не може да се оспори фактот дека тој е еден од...
- Advertisement -

Астероид поголем од највисоката зградата на земјата ќе прелета во близина на нашата планета со брзина од 122.000 километри на час

Вселенската карпа, позната по своето име „2002 АЈ129“, е 1.2 километри широа. Тоа значи дека е погоелма од Бурџ Калифа во Дубаи, највисоката зграда на Земјата која се издига повеќе од половина километар во небото.

Настрана страшното име, не постои причина за паника. И покрај тоа што е означена како „потенцијално опасна“ од НАСА, познато е дека астероидот нема никаква шанса да се судри со планетата.

Астероидот „2002 АЈ129“ ќе помине на 4.2 милиони километри од планетата Земја. Тоа е десетпати повеќе од далечината помеѓу Земјата и Месечината.

„Го следиме овој астероид повеќе од 14 години и ја знаеме неговата орбита прецизно“, вели Пол Ходас од НАСА. „Нашите пресметки кажуваат дека астероидот нема шанси да се судри со Земјата на 4.фебруари или во наредните 100 години.“

Ова е добра вест за нас земјаните. Ако оваа огромна карпа се судри со земјата ќе предизвика сериозна и долгорочна штета. Научниците во 2016 проценуваат дека таков судир ќе предизвика „многу сериозен глобален проблем“.

Latest News

Јанкуловска оди во зaтвop за автомобил кој го вози и користи Зоран Заев и неговата мaфија

Гордана Јанкуловска е жpтвa на нeправдите и политичкиот пpoгон на мaфијата на Заев. Јанкуловска оди во зaтвop за автомобил...

Азербејџан нeгирa: Турција не испратила вojcка на помош во koнфлиkтот со ерменската apмија

Претседателот на Азербејџан Илхам Алиев нeгираше денес дека Турција испратила вojcка од Сирија во Азербејџан да помогнат во koнфликтот со ерменската apмија во регионот...

Австралија создаде спреј за нос како лek пpoтив коpoнавирусот

Австралиската биотехнолошка компанија Ena Respiratory денеска објави дека рaзвива спреј за нос, а неговата цел е да го подобри човечкиот имунолошки систем како дел...

Фатени девет мигpaнти во близина на Штип

На 27.09.2020 во 07:20 часот на локалниот пат с.Таринци–с.Балван, штипско, полициски службеници од СВР Штип забележале и запреле девет странски државјани-мигpaнти. Утврден им бил идентитетот...

Скопјанец се зakaнувал со opyжје поради нeдоразбирањe во сообраќајот

На 27.09.2020 во 13:30 часот во СВР Скопје, Ј.И.(23) с.Визбегово, скопско и А.Н.(46) од Скопје приjaвиле дека на крстосницата на бул.„Словенија“ со „Качанички пат“,...

More Articles Like This