(Видео)ИЗБОРИТЕ ВО ПЕНСИЛВАНИЈА НАМЕСТЕНИ: Избирачката машина не дозволува да гласате за Трамп – масовна измама на изборите!

  • November 8, 2016

Видео снимка објавена на Твитер покажува како Афро-американец се обидува да гласа за Доналд Трамп во Пенсилванија но гласачката машина одбива да селектира било која опција освен Хилари Клинтон

 

„Ова е тоа за што ви зборував, тие го имаат наместено системот“ – вели гласачот, додавајќи дека некој од надлежните наводно го поправил апаратот.
„Интересно е дека грешката и калибрацијата секогаш е во корист на Хилари“ – стои во друг коментар на Твитер.

Гласачот кој го објавил видеото се пожалил дека на гласачкото место се користеле стари гласачки машини за кои претходно беше објавено дека се наместени. Освен ова видео телевизиската мрежа Си-Би-Ес њуз објавува дека гласачите на Трамп во Пенсилванија се почесто пријавуваат вакви „грешки“.

„Три пати притиснав за Трамп и на крајот морав да повикам некој од надлежните да го поправи апаратот. Таа ми рече дека кај мене била грешката, а на апаратот три пати по ред се појаувеше дека сум гласала за Хилари“ – вели Боби Ли Хавранко.

Претходно со коминике излезе и паравоената група „Чувари на заклетвата“ кои се заканија дека доколку Хилари победи тие ќе излезат на улиците под оружје, бидејќи сметаат дека победа за Хилари значи и наместени избори.

Претходно «
Следно »