(Видео)ИМАМЕ РАБОТА СО КРИМИНОГЕНА ВЛАДА: Ова е криминогена власт која гледа само за лична корист

Поврзано

ЈАНУШЕВ: Владата не ја послуша СЗО да прави повеќе тестирања, логиката е тоа го прават за да ги штелуваат бројките

Владата не ги почитуваше препораките на Светската здравствена организација. Првата основна препорака на СЗО беше направете повеќе...

ЈАНУШЕВ: Се надевам дека Заев и партијата ќе се вразумат за овие тотално неразумни тврдења и барања кои ги имаат

Не би лицитирал со можните датуми, има еден канал на комуникација меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за да се доближат...

АНДОНОВСКИ ОБBИHУВА ЗА НEЗAКОНСКО И ДОМАЌИНСКО РАБОТЕЊЕ: Недостасуваат пари од благајната на Агенцијата за европски образовни програми

Вечерва на Канал 5 телевизија советникот за меѓународна политика на ВМРО-ДПМНЕ и член на ИК Стефан Андоновски, ја oбвини...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес беше во посета на Горно Лисиче, а таму оствари средба со граѓаните и членовите на месниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Горно Лисиче.

Мицкоски посочи дека имаме работа со криминогена влада и власт која гледа за лична корист додавјаќи дека Заев не може да се извлече од скандалите кои сам ги креираше.

-Вчера го гледам несмасно пред судот кажува како го навеле да краде, небаре е мало дете, а во истата таа снимка кажува дека и од други барал средства по истиот принцип за да им заврши работа на луѓето. Дефинитивно криминогеноста е заштитен знак на владата, вели Мицкиски.

Тој на средбата истакна дека економијата во државата стагнира додека целиот свет и Европа имаат раст на БДП од 4 или 5%, додека нашиот бруто домашен производ е еднаков на нула.

– Ликвидноста е на катастрофално ниско ниво, индустриското произвотство бележи негативни рекорди, градежништвото за 20% е послабо од тоа што било во истиот период минатата година. Имаат помалку 100 милиони евра странски директни инвестиции од тоа што било претходната година, која патем речено не беше од тие кои беа поуспешни. А денес имаме уште еден лош податок според кој капиталните расходи од Буџетот во првиот месец од оваа се со реализација од 1%, а заклучно со вториот месец се на ниво од 4%. Ако немате капитални расходи не може економијата понатаму никако да расте, рече Мицкоски.

Мицкоски нагласи дека ако се продолжи со оваа динамика, оваа година и следната 2019 ќе бидат многу тешки години бидејќи само за 2018 година до сега има 566 милиони евра задолжување, депозитите моментално се за 214 милиони евра помали споредено со 31 мај. Тој потенцираше дека најмногу загрижува тоа што немаат идеи, а се што беа проекти од минатата власт се стопирани.

Мицкоски потенцираше дека ситуацијата на полето на економијата е многу лоша. Истакна дека очекува ваквата ситуација во државата да се продлабочува и да се интензивира во периодот што следува, бидејќи Владата на СДСМ нема визија, идеја и програма.

Актуелно

(Видео) „ЌЕ СИ ЛЕЖАТ“ ИМА ИНДИЦИИ ЗА КРИМИНАЛ: Чулев најави истраги за корупција на носители на јавни функции

Министерството за внатрешни работи отвора неколку истраги во кои инволвирани се и носители на јавни функции, ова ексклузивно за...

ПАНИКА ВО АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Заразена вработена во Агенцијата, била во контакт со повеќе лица

Вистинска паника владее во Агенцијата за вработување откако денеска е потврден првиот случај на позитивен вработен во оваа државна институција. Заразената вработена имала контакт...

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај нас ќе ги надмине првичните...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

Повеќе вести