(Видео)КАКО АПСАТ РУСКИТЕ СПЕЦИЈАЛЦИ: Вака поминуваат приврзаници на терористички организации во Русија!

Поврзано

ВО БOPБA ПPOТИB КOРOНAВИPУСOТ: Русија избра 50 доброволци вojници за тестирање вaкцинa пpoтив Koвид-19

Министерството за одбрана на Русија избра 50 доброволци од војниците за тестирање вакцина против коронавирусот, јави новинската агенција ТАСС. Министерството...

НЕ ОСТАВА НИШТО НА СЛУЧАЈНОСТ: Путин не е во изолација, но избегнува контакти „лице во лице“

Од Кремљ соопштиле дека Путин не е во сaмоизолација и дека активно работи, само што избегнува контакти „лице во...

ХAOC ВО РУСИЈА: Шумските пoжapи зафатија површина од 17.500 хектари

Шумските пожари зафатија повеќе од 17.500 хектари во Русија, соопшти Службата за заштита на шумите. Според податоците на регионалните шумски...

Специјалците на Федералната служба за безбедност на Русија во Москва деновиве имале голема акција за апсење на припадници на терористичката органиација Исламска држава.

Како што соопштија од Центарот за информации при Федералната служба за безбедност, нивните специјалци уапсиле припадници на Исламската држава кои што планирале да изведат терористички напади на локации каде што има голем метеж од луѓе, пренесуваат руските медиуми.

„После истрагата спроведена во Москва на 30-ти септември 2017-та година, Федералната служба за безбедност ги откри нелегалните активности на тајната ќелија на меѓународната терористичка организација Исламска држава“, стои во соопштението на Центарот за информации при Федералната служба за безбедност.

Според нивните зборови, припадниците на ќелијата планирале да изведат „спектакуларен“ терористички напад со употреба на експлозивни направи на некои од најпрометните јавни места во рускиот главен град.

„Пронајдени се и запленети две многу силни и подготвени импровизирани експлозивни направи во становите на уапсените“, стои во соопштението на руската Федерална служба за безбедност.

Покрај тоа, откриено е дека за време на апсењето, специјалците на ФСБ заплениле и два пиштоли, две гранати од типот “RDG-5” и опрема за комуникација, пренесуваат руските медиуми.

Актуелно

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

Повеќе вести