(Видео)КАКО ПРОТЕКУВААТ ИНФОРМАЦИИ ОД МВР: Дали во МВР има системски пропусти и протекување на информации за ПИ мерки?

Поврзано

ПОРАДИ УЛИЧЕН ДEФEКТ: Корисниците од Усје денес останаа без вода

Прекин во водоснабдување денеска од 9 часот имаат корисниците од Усје. Како што соопшти ЈП „Водовод и канализација” –...

ЈСП СО ИЗВЕСТУВАЊЕ: Од утре нема да важи бесплатниот јавен превоз за возрасни лица

ЈСП Скопје информира дека од утре, вторник (2.06.2020 год) нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни...

МВР: 585 прекршувања на мерките за заштита од пандемијата за едно деноноќие

Министерството за внатрешни работи во континутитет презема мерки за контрола на почитување на одлуките на владата поврзани со справување...

Кому се му се достапни информациите кое лице е под посебни истражни мерки? Оваа дилема се отвора откако советник на министеротот Спасовски беше уапсен под соменение дека му поткажал на лице кое било под ПИ мерки дека е под истрага.

Правните експерти се децидни дека според Законот за кривична постапка советникот на министерот Спасовски не смеел да го знае идентитетот на лицето кое е под истрага, а ако тоа се случило укажува на голем проблем со можно политичко влијание врз постапките.

Според Гогов, информации за ПИ мерки не може да има дури ни самиот минситер бидејќи иако тој го води министерството, тој е само политичка фигура. Истрагата, според екпертот треба да се води во две насоки. Првата е да се утврди дали советникот дејствувал самостојно и дошол до информација кој е прислушуван или следен користејќи го своетот влијание како човек од кабинетот на Спасовски. Втората линија на истрагата треба да покаже дали постојат системски пропусти во целото МВР.

За дојавата на осомничен дека е под ПИ мерки советникот на Оливер Спасовски не заработи мерка притвор туку мерки на претпазливост. Овој скандал доаѓа во време кога сеуште до крај не е расчистен скандалот со прислушувањето а и реформите на постапката за следење на комуникациите најавени од актуелната власт тапкаат во место во парламентот.

 

Актуелно

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на протестот за Џорџ Флојд -...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

Повеќе вести