(Видео)КАКО СИ ПОМИНА НАСИЛНАТА ПОЛИЦИЈА ВО УКРАИНА: Немири во центарот на Киев, повредени десет полицајци

  • June 19, 2018

Најмалку 11 лица беа повредени за време на судирот пред зградата на Врховниот суд во Киев, според порталот “Укринформ”, соопштил официјален претставник на Министерството за внатрешни работи на Украина, Андреј Антон Герашченко.

“Осум полицајци добија лични повреди, од кои шест биле хоспитализирани. Тројца цивили беа повредени, додека двајца беа хоспитализирани “, рече Герашченко.

Рударите кои протестираат во центарот на Киев побараа средства за рударската индустрија. Според податоците на синдикатите, долговите за платите на рударите во државните претпријатија изнесуваат 28,9 милиони долари.

Според украинската телевизија “Канал 5”, недалеку од Собранието протестираа и ветераните од авганистанската војна и полицијата, исто така, што доведе до блокирање на повеќе улици. Демонстрантите се обидуваат да ги подобрат социјалните стандарди и да ги вратат придобивките за семејствата на паднатите војници и Хероите на Советскиот Сојуз.

 

Претходно «
Следно »